Dátum: 29. apríla 2022 Autor: SITA Komentáre: 1
Vandali v Petržalke znehodnotili viac ako 50 nových košov na odpad

Petržalka osádza viac ako 1 100 nových košov. Vandali z prvej várky poškodili viac ako 50.

Vandali v bratislavskej Petržalke znehodnotili viac ako 50 nových košov na odpad. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková. „Petržalka postupne osádza viac ako 1 100 nových smetných košov. Vandali z prvej várky poškodili a zničili viac ako 50,“ uviedla. Mestská časť pokračuje vo výmene pôvodných nádob na odpad za objemnejšie a funkčnejšie, mnohé z nich sa však už stali obeťami vandalov.

Vandali v Petržalke znehodnotili viac ako 50 nových košov na odpad
Zdroj: facebook.com/bratislavapetrzalka

Za posledné týždne zaznamenali početné útoky vandalov. „Pri ich vysýpaní narážajú zamestnanci údržby najmä na grafiti, častým úkazom sú aj preplnené nádoby vrecami zmesového komunálneho odpadu patriaceho do kontajnerov, zhodené koše na zemi či také, ktoré majú demontované poklopy,“ upozornila Halašková. Ako dodala, nové koše sú vyrobené z kameniny a je možné ich osádzať len za pomoci ťažkej techniky. „Poškodzovanie cudzej veci je trestným činom, preto chcem všetkých obyvateľov a návštevníkov poprosiť o súčinnosť pri nahlasovaní podobných prípadov mestskej polícii,” vyzýva zástupkyňa starostu Petržalky Iveta Jančoková.

V Petržalke sa nachádza približne 730 kameninových košov na drobný komunálny odpad. „Začiatkom jari odštartovala miestna samospráva ich hromadnú výmenu za nové v snahe predísť hromadeniu odpadkov a zefektívniť ich každodenné vyprázdňovanie,“ skonštatovala Halašková s tým, že k tomuto rozhodnutiu dospeli aj na základe opakujúcich sa sťažností od obyvateľov. Tí poukazovali najmä na malú kapacitu smetných nádob a neporiadok v ich okolí spôsobený vtáctvom.

Nový typ koša je funkčnejší a vďaka svojej váhe 150 kilogramov aj odolnejší voči vonkajším vplyvom. Výhodou je tiež väčší objem, ktorý sa z pôvodných zhruba 30 litrov zvýšil na približne 70 litrov. „Moderný dizajn s vrchným krytom chráni obsah proti náletom vrán a iného druhu vtáctva, ale aj proti občanom, ktorí by do nich chceli ukladať zmesový komunálny odpad,“ vysvetlila Halašková. Kvalitnejšie a dizajnovejšie smetné koše osádzajú pracovníci údržby, ktorým sa doteraz podarilo inštalovať už viac ako 450 kusov, čo je zhruba tretina z celkového plánovaného počtu.

Vlani samospráva osádzala aj smetné koše pre fajčiarov, takzvané špakomaty. Koše na cigaretové ohorky v rámci pilotného projektu inštalovali na viacerých miestach v Petržalke, no najmä pri frekventovaných dopravných uzloch na Bosákovej, Farského, Osuského ulici a Ovsištskom námestí. „Cieľom projektu bolo motivovať fajčiarov, aby odhodili ohorok do koša a zbaviť ich zlozvyku odhadzovať ich na zem,“ poznamenala Halašková s tým, že aj viaceré takéto koše boli z dôvodu vandalizmu odstránené. Momentálne spolupracujú na možnosti osadenia ďalších špakomatov spoločne s Petržalským mládežníckym parlamentom.


1 people reacted on this

Pridaj komentár