Dátum: 15. marca 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
V Bratislavskom kraji chýba v škôlkach 2 500 miest

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlasuje výzvu za 23 mil. eur na nové miesta v škôlkach v kraji.

V Bratislavskom kraji chýba v materských školách (MŠ) aktuálne 2 500 miest, vzniknúť majú vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

„Vyhlasujeme výzvu za 23 mil. eur z eurofondov na nové miesta v MŠ v Bratislavskom kraji. Zároveň chceme takto pomôcť aj zmierňovať tlak, ktorý na predškolské zariadenia, ale aj na školy, bude v rámci migračnej krízy,“ uviedla ministerka. Ako dodala, vo výzve riešia vytváranie nových miest v MŠ, rekonštrukciu, zvyšovanie kapacít aj technické vybavenie. „Verím, že z týchto prostriedkov by sme mohli pokryť tú potrebu 2 500 miest, ktoré momentálne v Bratislavskom kraji chýbajú,“ doplnila.

Podľa Remišovej ide o jednu z prvých výziev, ktorá je cielená na Bratislavský kraj. „Doteraz sme cielili výzvy na vytváranie miest v MŠ na celom Slovensku a za 157 mil eur vzniklo 25-tisíc nových miest v škôlkach,“ skonštatovala. Ako dodala, v rámci migračnej krízy doteraz o dočasné útočisko požiadalo viac ako 20-tisíc vojnových utečencov z Ukrajiny. „Sú to väčšinou matky s deťmi a cieľom je, aby sa deti mohli čo najrýchlejšie začleniť do školského procesu,“ poznamenala ministerka. Potreby v súvislosti s riešením utečeneckej krízy sú podľa nej momentálne obrovské a pomoc koordinujú v spolupráci s ostatnými rezortmi, ako aj samosprávami.

Súčasná výzva je v aktuálnom programovom období v poradí už štvrtou z IROP, ktorá je zameraná na rozširovanie miest v MŠ. V dvoch doterajších celoslovenských výzvach sa o podporu mohol uchádzať tiež Bratislavský kraj, ktorý získal celkovú podporu takmer 14 mil. eur. Ministerstvo okrem toho vlani vyhlásilo pre Bratislavský kraj výzvu z dotácií regionálneho rozvoja vo výške 4 mil. eur. O dotácie na rozširovanie kapacít škôlok môžu z výzvy žiadať mestské časti Bratislavy a mestá v kraji. Výzva je určená pre zriaďovateľov všetkých typov škôlok. „Podporu tak môžu získať nielen obecné, ale aj súkromné materské školy, tiež škôlky, ktoré spravujú občianske združenia a cirkvi,“ uzavrela Remišová.

Pridaj komentár