Dátum: 14. júna 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Tip na víkend: Deň otvorených dverí v Slovenskom národnom archíve

Slovenský národný archív je najväčší a najvýznamnejší verejný archív na Slovensku. Tento víkend sa môžete za jeho múry prísť pozrieť aj vy. Okrem prehliadky jeho priestorov na návštevníkov čaká aj iný program. Prečítajte si o ňom viac.

Čo všetko archív návštevníkom ponúkne?

Brány pre širokú verejnosť sa v Slovenskom národnom archíve otvoria v sobotu 15. júna 2024 o 9:00. Návštevníci sem budú môcť prichádzať až do 17:00, pričom posledný vstup bude o 16:30. Úlohou archívu je preberať, ochraňovať, odborne a vedecky spracúvať a sprístupňovať archívne dokumenty. Ide o dokumenty s celoštátnym významom ako aj tých, ktoré archív získal kúpou alebo darom. Zároveň slúži aj ako hlavné vedecko-výskumné a školiace pracovisko v odbore archívnictva na Slovensku.

Návštevníci budú môcť počas prehliadky vidieť ukážky vzácnych tlačí z fondov knižnice Slovenského národného archívu, oboznámia sa s prácou reštaurátorov a tiež procesom digitalizácie archívnych dokumentov. Zaujímavé budú určite aj projekty architekta Dušana Jurkoviča, proces dezinfekcie a sterilizácie archívnych dokumentov či kancelária pre veľkých i malých. Počas exkurzie budú návštevníkov sprevádzať pracovníci archívu, ktorí poskytnú odborné vysvetlenie a odpovedia na všetky otázky.

Tip na víkend: Deň otvorených dverí v Slovenskom národnom archíve
Zdroj: www.minv.sk

Pridaj komentár