Dátum: 19. júna 2022 Autor: Michal Bartek Komentáre: 0
Svetový balet na brehu Dunaja

Pod holým nebom na brehu Dunaja sa po nútenej pandemickej prestávke uskutočnil ďalší ročník prehliadky významných svetových baletov CHOREA GALA 2022.

Svetový balet na brehu Dunaja

„Počas tejto baletnej prehliadky som veľmi pokojný, pretože poznám kvalitu pozvaných tanečníkov, nie sú to moje choreografie, čiže riešim len to, aby všetko dopadlo, tak ako má, a verím, že tento ročník splnil všetky očakávania,“ netajil nadšenie organizátor podujatia, choreograf Ján Ďurovčík. Ako prezradil, každoročne sa snaží so svojím tímom priviesť do Bratislavy špičku baletnej scény, najväčší problém bol s Compañía Nacional de Danza. Tento súbor je špičkou nielen v rámci Španielska, ale i sveta a snaha získať jeho sólistu na vystúpenie v Bratislave trvala päť rokov. „Hneď v úvode nás odmietli a až po tom, ako sme získavali kredit, predstavili v Bratislave sólistov svetových baletov, nám minulý rok potvrdili svoju účasť,“ prezradil Ján Ďurovčík.

Svetový balet na brehu Dunaja

Okrem španielskeho telesa sa bratislavskému publiku predstavili tanečníci z Maďarska, Rumunska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Turecka, Belgicka a Ukrajiny. Zaujímavosťou bola účasť slovenskej baletky Barbory Kubátovej, ktorá vyštudovala na tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave, pôsobila v Balete SND a už piaty rok je v Dresden Frankfurt Dance Company. „Stáva sa, že až keď nám pošlú súbory účinkujúcich, zistíme, že je medzi nimi niekto zo Slovenska, tak ako teraz Barborka a je to milé,“ hovorí Ján Ďurovčík. „Som veľmi rada, že vybrali v súbore práve mňa a že som mohla po veľmi dlhom čase opäť vystúpiť na Slovensku,“ prezradila Barbora Kubátová. Večer v Bratislave si užívala najmä pre to, že spolu so svojimi dvomi kolegami nepredviedla klasický, ale moderný balet.

Pridaj komentár