Dátum: 29. septembra 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Studňa Márie Terézie

V stredu, v popoludňajších hodinách bola Bratislava svedkom vzácnej udalosti. Za účasti arcibiskupa Róberta Bezáka bola odhalená zrekonštruovaná Hradná studňa, ktorej voda sa dostávala na stôl korunovaným hlavám niekdajšieho Rakúska – Uhorska.

Studňa Márie Terézie

„Poniektorí históriu ničia, my ju obnovujeme“, povedal na úvod hlavný organizátor a iniciátor tejto udalosti Štefan Wímer.  Zároveň porozprával nevšednú históriu studničky, známej svojou mimoriadne chutnou vodou, ktorá chutila nielen veľkej cisárovnej, ale aj Napoleonovi.

Vodu zo studne nosili na neďaleký hrad v kožených mechoch sluhovia na somárikoch, preto tento vŕšok nachádzajúci sa v historickej časti nášho hlavného mesta dostal názov „Somársky vrch.“

Studňa Márie Terézie

Na  podujatí sa zúčastnili aj mnohé významné osobnosti nášho kultúrno – spoločenského života. Spomeňme aspoň profesora Pavla Traubnera, Štefana Bučka s manželkou – hudobníčkou Adrienou Bartošovou a mnohí ďalší. Pozdraviť prítomných prišla aj riaditeľka vydavateľstva Starproduction Mária Reháková, speváčka Marcela Laiferová, Oliver Andrásy, spisovateľ Jozef Banáš, či legendárny hokejista Jozef Golonka.

Studňa Márie Terézie

Spomienka na Milana Lasicu

Udalosť bola prepojená aj so spomienkou na nedávno zosnulého umelca Milana Lasicu, na ktorého nezabudnuteľný humor spomínali viacerí účastníci, ktorým bola táto osobnosť veľmi blízka a to aj v súkromnom živote. Humor je doslova životabudičom, je pre nás dôležitý tak ako voda, bez ktorej by život nebol možný.  Práve tento moment vyzdvihol vo svojom prejave aj arcibiskup Róbert Bezák, ktorý poznamenal „Nie soľ, ale voda je pre nás všetkých pokladom nad zlato.“


Pridaj komentár