Dátum: 31. mája 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Starý výťah ako memento

Čo vravia majitelia budovy na Legionárskej, kde umrelo dieťa a neskôr matka

Vraciame sa k obrovskej tragédii, ktorá sa stala vo výťahu v  jednom zo starších domov v Bratislave. Mladá mamička nastupovala aj s dieťatkom v kočíku do výťahu. Starý výťah sa však z ničoho nič pohol, napriek tomu, že dvere neboli zavreté a zranil dvojicu. Žiaľ, bábätko, ktoré nemalo ešte ani mesiac zomrelo hneď a mamu previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice. O šesť dní zomrela aj mladá mamička Nina…

Bola to tragédia, akú nikto nechce zažiť. Hasiči po príchode na miesto našli medzi výťahom a výťahovou šachtou zaseknutú ženu a vo výťahu zranené batoľa. Napriek snahe sa záchranárov nepodarilo dieťa oživiť. Ženu začali po vyslobodení hasiči spolu s posádkou rýchlej zdravotníckej pomoci oživovať. Po úspešnej resuscitácii previezli mamu do nemocnice.  Utrpela mnohopočetné zranenia hlavy a hrudníka. O pár dní však zomrela aj ona. Táto mimoriadne tragická udalosť sa stala v nedeľu 9. mája na Legionárskej ulici v staršom bytovom dome.

Okamžite po nešťastí sa vynorili otázky, prečo sa to stalo? Majiteľom budovy je Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi na Slovensku. O vyjadrenie sme teda požiadali Martina Šefranka, predsedajúceho zborového farára  Cirkevného zboru ECAV Bratislava, Legionárska. Tu je jeho stanovisko:


O výťahy sa stará špecializovaná firma

V nedeľu 9. mája popoludní sa udiala tragická udalosť v bytovom dome na Legionárskej ulici 2, ktorý je majetkom nášho cirkevného zboru. Mladá mamička, ktorá tu bývala s manželom v podnájme, sa pokúšala odviezť kočík vo výťahu. Došlo však k nešťastiu, pri ktorom trojtýždňové bábätko neprežilo a mamička bola vo veľmi vážnom stave hospitalizovaná. Vo štvrtok 13. mája zraneniam, žiaľ, podľahla. Cirkevný zbor poskytol vyšetrovateľom súčinnosť v podobe záznamu z knihy revízií výťahov. O výťahy v dome sa stará špecializovaná firma, ktorá v pravidelných predpísaných intervaloch robí revízie. Pozostalým vyslovujeme úprimnú sústrasť a myslíme na nich v modlitbách. Plačeme s plačúcimi. Je nám to nesmierne ľúto a napriek tomu, že naša viera prechádza ťažkou skúškou, nestrácame nádej v to, že pozostalých a aj všetkých nás prevedie Hospodin týmto temným údolím.

Posledná revízia vo februári

V súčasnosti som v tomto cirkevnom zbore predsedajúcim farárom, teda jeden zo štatutárov cirkevného zboru.  Keď mi 9. mája telefonicky nahlásili udalosť  a prišiel som k vchodu budovy, kde sa nachádza výťah, dovnútra budovy som sa nedostal. Priestor pred vchodom do budovy už totiž polícia označila páskou a vchod bol strážený. Vyšetrovatelia dokumentovali udalosti. Vyšetrovatelia požiadali o predloženie knihy revízií výťahov. To sa aj stalo. Požiadali o vyhotovenie fotokópie ostatného záznamu o revízii. V ich prítomnosti som príslušné strany z knihy revízií prekopíroval a vyšetrovateľom odovzdal. Môžem potvrdiť, že revízia bola urobená v polovici februára 2021, predtým v  novembri 2020. Revízny technik, ktorý ju robil, vyhodnotil výťah ako schopný prevádzky. Vyšetrovanie pokračuje. Treba počkať na jeho závery. Vyjadrenia z mojej strany by boli iba v rovine dohadov – špekulácií. Revízie výťahu boli pravidelné, nemám dôvod pochybovať, že aj fundovane a poctivo.  Oboch vyhasnutých životov mi je veľmi ľúto. Bolesť sa dotýka najmä ich najbližších, ale zrejme každého súcitného človeka. 

Vyšetrenie nie je skončené

Polícia smutný prípad ešte neuzavrela. Policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I. sa vyšetrovaním prípadu aj naďalej intenzívne zaoberajú. Z dôvodu zachovania objektívnosti vyšetrovania a rovnako, aby nedošlo k jeho zmareniu, však bližšie informácie v súčasnosti k prípadu neposkytujú. Tragédiu vyšetrujú ako trestný čin usmrtenia. Niektoré médiá už teraz napísali, že príčinou mohli byť pokazené alebo nesprávne fungujúce dvere výťahu. Výťah má okrem vlastných vnútorných dverí aj mrežové šachtové dvere. Pri nešťastí sa vnútorné dvere nezavreli, no výťah sa napriek tomu dal do pohybu. Podľa niektorých médií, keď mamička nastupovala aj s kočiarikom do kabíny, v tej chvíli privolala výťah zdola jej príbuzná. Ostali však otvorené kabínové dvere a kočiarik sa zachytil o čelnú stenu šachty. Došlo k demolácii a následne k ťažkému zraneniu dieťaťa aj matky. Odborníci na servis výťahov uviedli, že mohlo dôjsť k chybe spínača obvodu a výťah sa samovoľne pohol nadol. To spôsobilo, že matka sa prepadla a zostala zakliesnená medzi kabínou a stenou výťahovej šachty. Pripúšťajú však možnosť, že nešťastie sa mohlo stať tak, že výťah v tej chvíli niekto privolal.

Pridaj komentár