Dátum: 4. mája 2021 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
začína s obnovou Medickej záhrady

Obľúbené miesto na trávenie voľného času situované v bratislavskej centrálnej mestskej časti Staré Mesto ostane pre návštevníkov otvorené aj počas prác, pohyb po záhrade však bude mierne obmedzený.

Revitalizácia sa začína 5. mája, potrvá do konca júna. Staré Mesto ju realizuje v spolupráci so spoločnosťou HB Reavis.

„Medická záhrada je dnes využívaná na širokú škálu voľnočasových aktivít. To je dobre, lebo na to je určená, no zároveň to so sebou prináša zvýšený tlak nielen na prírodné prvky, ale aj na vybavenosť záhrady ako takú,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Za posledných dvadsať rokov sa v Medickej záhrade robili len kozmetické úpravy, no táto národná kultúrna pamiatka si zaslúži viac,“ doplnila starostka.

Vynovená fontána

fontána Labute od Pavla Mišíka

Obnovou prejdú parkové chodníky, mobiliár aj fontána Labute od Pavla Mišíka, ktorá v historickej záhrade pribudla v roku 1986.

Nový vzhľad získajú aj parkové lavičky, ktoré až doteraz mestská časť ošetrovala len novým náterom. „Nechali sme vyrobiť 4 000 drevených latiek, ktoré sa následne nainštalujú na lavičky. Už nebudú biele, ale v prírodnej farbe. Farbu zmení aj kovová konštrukcia lavičiek – z bielej na antracitovú. Samozrejme, všetky zmeny sú konzultované a odobrené Krajským pamiatkovým úradom,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia Anna Calpašová.

Revitalizácia zelene

V rámci revitalizácie bude upravená aj zeleň. Staré tuje, ktoré nezvratne poškodili škodcovia, nahradí cezmína japonská. „Je odolnejšia nielen voči škodcom, ale aj voči klimatickým zmenám,“ upresnila A. Calpašová.

Záhrada prešla kompletnou rekonštrukciou v rokoch 1985-1988, projektovú dokumentáciu vtedy vypracoval uznávaný odborník Alfonz Torma. V roku 2006 bola zrekonštruovaná sieť komunikácii a chodníkov, v roku 2014 mestská časť vymenila štrkový povrch za mlátový – potom už boli komunikácie a chodníky opravované len na miestach, kde bol havarijný stav.

„Po viac ako štvrťstoročí od tejto zásadnej rekonštrukcie je samozrejmé, že pri takej návštevnosti je záhrada vrátane mobiliáru značne opotrebovaná. Mobiliár sa síce opravuje, vymenia sa zlomené dosky na lavičkách, premaľujú sa, ale nastal čas, aby sme to dali do poriadku komplexnejšie. Nebudeme však nič meniť (koncepciu a vzhľad záhrady) ani dopĺňať,“ upresnila Z. Aufrichtová. Staré Mesto chce v revitalizácii Medickej záhrady pokračovať. „Veríme, že do konca roka 2021 sa nám podarí urobiť z Medickej záhrady park, ktorý spĺňa štandardy národnej kultúrnej pamiatky,“ uzavrela starostka.

Pridaj komentár