Dátum: 2. júna 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Staré Mesto otvorilo nové centrum opatrovateľskej služby

Tohtoročný prvý jún mal mimoriadnu príchuť nielen pre najmladších, ktorí okrem toho, že slávili svoj sviatok, nastúpili po dlhej do prestávke do škôl. Ale aj pre tých skôr narodených.

V tejto mestskej časti, na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice pribudlo nové zariadenie pre seniorov a to dokonca o štvrť roka skôr ako to bolo v pôvodnom pláne.

centrum opatrovateľskej služby
centrum opatrovateľskej služby

S realizáciou projektu sa začalo v októbri 2018, podarilo sa ho dokončiť v štvormesačnom predstihu. Projekt ZOS v hodnote 2,2 milióna eur je doteraz najväčšou investíciou mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Pripravilo ho bývalé vedenie miestneho úradu, nové vedenie následne začalo s budovaním zariadenia – doslova na zelenej lúke. Stavbu realizovala developerská a stavebná spoločnosť OTYK invest, s. r. o., ktorá vzišla z verejného obstarávania.

Som veľmi rada, že napriek koronakríze sa nám podarilo nové Seniorcentrum dokončiť. Dokonca o štyri mesiace skôr, ako bolo v pláne,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

ZOS-ku sme kolaudovali 1. júna za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. „Je to náhoda, no symbolická. 1. júna sme všetci urobili ďalší krok k normálnemu životu po koronakríze. Deti vrátili do škôl a škôlok a staromestskí seniori dostali nový domov. Aj so záhradou,“ podotkla starostka.

centrum opatrovateľskej služby
centrum opatrovateľskej služby

Cieľom všetkých, ktorí sa na tomto ambicióznom projekte podieľali, bolo vybudovať pre staromestských seniorov moderné zariadenie, ktoré bude spĺňať najprísnejšie požiadavky na kvalitnú starostlivosť. Nové zariadenie je ďalším krokom ku skvalitneniu starostlivosti o seniorov. „Rád by som vyjadril veľkú vďaku všetkým zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Starajú sa o zdravie seniorov, chránia tých najzraniteľnejších a najmä vďaka nim sa nám darí koronakrízu v týchto zariadeniach zvládnuť,“ ocenil na kolaudácii náročnú prácu so seniormi Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Nové staromestské Zariadenie opatrovateľskej služby má kapacitu 42 miest a je určené na poskytovanie krátkodobej opatrovateľskej služby – od jedného týždňa až do niekoľkých mesiacov. Počas realizácie prešiel projekt niekoľkými úpravami. Zmenila sa pozícia požiarneho schodiska a aj farba fasády – bielu oživila červená na balkónoch ústiacich do cípu ulíc.

Aj bezbariérové zelené átrium pribudlo do ZOS až neskôr, pôvodne sa so záhradou nepočítalo. Seniori v nej budú mať zelenú oázu, pokoj im zaručí to, že je umiestnená vo vnútrobloku. Nechýbajú v nej chodníky na prechádzky, vyvýšené záhony na komunitnú záhradku či podlúbie na debaty v daždi.

Nové Zariadenie opatrovateľskej služby má päť podlaží, pričom tri sú určené pre klientov. Izby sú najviac dvojlôžkové – elektricky ovládané polohovateľné postele sú samozrejmosťou -, každá má vlastnú bezbariérovú kúpeľňu, toaletu a televízor. V súčasnosti je mestská časť v procese obstarávania vybavenia.

Na každom poschodí je jedáleň a spoločenská miestnosť, „obývačka“, v ktorej môžu klienti tráviť čas spolu. Z „obývačky“ sa dá vyjsť na loggiu.

Veľkým plus je systém Klient – opatrovateľka. Každý klient má slúchadlá a tlačidlo, ktorým vie v prípade potreby privolať zdravotnú sestru. Nad dverami jeho izby sa následne rozsvieti červené svetlo.

ZOS-ka na Dobšinského bude mať vlastnú práčovňu a kuchyňu, ktorá dokáže neskôr zásobovať celé Seniorcentrum a pokryť aj obedy, ktoré Staré Mesto rozváža seniorom. Nebude chýbať miestnosť na fyzioterapiu či izolačka.

V budove sa nachádzajú tri výťahy, pričom každý má svoje špecifické určenie. Nestane sa teda, že by sa v jednom výťahu vozili klienti, strava a bielizeň. Spoločným menovateľom celého komplexu aj vybavenia je stopercentná bezbariérovosť. V okolí zariadenia bol tiež upravený povrch chodníkov tak, aby korešpondoval s chodníkmi v zelenom átriu – asfalt vymenila zámková dlažba. Staré Mesto je mestskou časťou s najvyšším podielom občanov v dôchodkovom veku zo všetkých bratislavských mestských častí. Preto patrí starostlivosť o seniorov k našim prioritám. Vybudovanie Zariadenia opatrovateľskej služby prispeje k tomu, aby sa seniori cítili v našej mestskej časti príjemne a v bezpečí.

Pridaj komentár