Dátum: 8. júna 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Spolupráca s teplárenskou spoločnosťou MHTH má priniesť obyvateľom Ružinova a Starého Mesta lacnejšie teplo

Podľa starostu Ružinova Martina Chrena predstavuje úspora v prípade priameho dodania tepla do domácnosti približne 120 eur ročne.

Spoločnosť MHTH (Ministerstvo hospodárstva a Teplárenský holding) prichádza s návrhom, že bude dodávať teplo priamo odberateľom bratislavských mestských častí Ružinov a Staré Mesto, čo má výrazne znížiť ceny za dodávky tepla. Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík, spoločnosť MHTH, ktorá vznikla tento rok a združuje všetkých šesť štátnych teplární, vznikla za účelom znižovania nákladov a prevádzky, ako aj jednotného riadenia teplární.

Podľa ružinovského starostu Martina Chrena predstavuje úspora v prípade priameho dodania tepla teplárňami približne 120 eur ročne. Sulík poznamenal, že MHTH sa bude snažiť o zníženie cien pre odberateľov tepla aj v iných mestách. Druhou vecou, ktorú oznámil minister, je skutočnosť, že po rokoch príde k využitiu odpadového tepla z mestskej spaľovne OLO (Odvoz a likvidácia odpadu), ktoré bude ďalej distribuované a využívané domácnosťami. Zmena dodávateľa tepla podlieha ešte schváleniu miestnymi zastupiteľstva Ružinova a Starého Mesta.

Ako uviedol generálny riaditeľ MH TH Marcel Vrátný, 75 percent dodávaného tepla v Bratislave tvorí teplo dodávané priamo konečným zákazníkov, zvyšných 25 percent tvorí teplo dodávané na sekundárne okruhy vo vlastníctve mestských častí. „Naša vízia je ponúknuť všetkým zákazníkom v Bratislave rovnakú cenu tepla, ktorá je dnes 80 eur za MWh bez DPH,“ uviedol Vrátný a dodal, že v súčasnosti je konečná cena pre zákazníkov o 19 až 26 percent drahšia ako cena tepla dodávaná priamo MHTH. Podľa Vrátného MHTH na takejto úprave nič nezarobí.

Vrátný vysvetlil, že spolu s mestskými časťami Staré Mesto a Ružinov dlho hľadali spôsoby, ako zmenu dodávateľa tepla zrealizovať. „Dnes sa zdá, že sme našli technicko-právnu variantu, ako priniesť benefit občanom,“ skonštatoval s tým, že MHTH má v pláne aj naďalej pracovať na rozvoji svojej infraštruktúry. Ružinovský starosta Martin Chren doplnil, že mestskej časti sa končí po 20 rokoch zmluva so súčasným sekundárnym dodávateľom tepla. Návrh na zmenu dodávateľa predloží na júnové zastupiteľstvo.

Súčasný dodávateľ tepla do Starého Mesta, spoločnosť Termming, dodáva teplo o 26 percent drahšie, ako navrhuje MHTH. Mestská časť vstúpila do rokovania o novom dodávateľovi tepla a teplej vody z dôvodu avizovaného zvyšovania cien regulačným úradom od septembra 2022. Z cien nižších takmer o tretinu mali obyvatelia Starého Mesta profitovať od januára 2023, pričom nový nájomca mal byť schválený osobitným zreteľom v máji. Proti návrhu však zahlasovali poslanci z klubu Team Vallo za Staré Mesto. Svoj nesúhlas odôvodňovali napríklad absenciou súťaže na nového nájomcu

Pridaj komentár