Dátum: 3. júna 2024 Autor: Metropola Komentáre: 0
SHMU upozorňuje na povodňovú situáciu v hornom povodí Dunaja a jeho zvýšenú hladinu.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na povodňovú situáciu v hornom povodí Dunaja a jeho zvýšenú hladinu. „Na slovenskom úseku Dunaja evidujeme za posledných 24 hodín výrazný vzostup vodnej hladiny. Jej výška dosiahla k 10:00 v Devíne 581 centimetrov, čo zodpovedá prietoku 4 817 metrov kubických za sekundu, vodná hladina v Bratislave je na úrovni 640 centimetrov,“ uvádza SHMÚ.

V strednej časti slovenského úseku Dunaja hladina dosiahla 597 centimetrov v stanici Medveďov, 493 centimetrov v stanici Komárno a 400 centimetrov v stanici Štúrovo. „Zároveň je výrazný vzostup aj na dolnom úseku Moravy v stanici Devínska Nová Ves z dôvodu spätného vzdutia vplyvom vysokej hladiny na Dunaji,“ konštatuje SHMÚ. V nemeckej a rakúskej časti povodia Dunaja dnes ešte očakávajú miestami prehánky alebo dážď, ojedinele aj búrky s úhrnmi 20 až 60 milimetrov.

„V hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávame do utorkového rána ustálenosť, neskôr opätovný vzostup vodnej hladiny,“ približuje SHMÚ s tým, že na základe terajších predpokladov kulmináciu v stanici Devín očakávajú na úrovni 670 centimetrov, v Bratislave na úrovni 720 centimetrov, v stredu v poobedňajších hodinách. Z pohľadu významnosti prietokov by mal byť dosiahnutý alebo prekročený dvojročný prietok.

V Medveďove predpokladajú kulmináciu na úrovni približne 670 centimetrov v stredu podvečer. „Vo všetkých troch staniciach očakávame prekročenie prvého stupňa povodňovej aktivity (SPA). Kulminácia v staniciach Komárno a Štúrovo sa predpokladá vo štvrtok v poludňajších hodinách,“ dodáva SHMÚ. Vzostup vodnej hladiny očakávajú aj na dolnom úseku Moravy v stanici Devínska Nová Ves s kulmináciou na úrovni približne 510 centimetrov v stredu pri prekročení prvého SPA.

Pridaj komentár