Dátum: 6. februára 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Rezidenčný projekt Guthaus na Račianskej získal kolaudačné rozhodnutie

Rezidenčný projekt Guthaus na Račianskej ulici v Bratislave získal kolaudačné rozhodnutie. Okrem 292 nových bytových jednotiek tak v Novom Meste pribudlo aj 14-tisíc metrov verejných priestorov. Ako informuje developer projektu Corwin, celý komplex, ktorý vznikol na mieste brownfieldu po bývalej parketárni, je od 1. februára prístupný verejnosti.

Konečná podoba projektu je výsledkom spolupráce developera so štyrmi svetovými štúdiami. Ponúka spolu 292 jedno- až štvorizbových bytov vo vysokom štandarde. Súčasťou sú tiež spoločné priestory, ako komunitná miestnosť s práčovňou, zázemie pre bicyklový servis, umyváreň pre domácich miláčikov či bicykle, ale aj vonkajšie posedenie s grilom. „Okrem zeleného parku so 183 stromami sú tu aj cvičiská, ihriská, petanque, venčovisko a dažďové záhrady,“ uvádza developer.

O zachytávanie vody a lepšie mikroklimatické podmienky sa postarajú aj vegetačné strechy, ktoré pokrývajú celý rezidenčný komplex. „Zdrojom tepla a chladu sú tepelné čerpadlá, ktoré využívajú tepelnú energiu obsiahnutú v okolitom vzduchu a minimalizujú emisie v porovnaní s bežnými riešeniami,“ vysvetľuje investor. V parteri budov sú viaceré prevádzky – kaviareň, lekáreň, psychologická ambulancia, kuchynské štúdio a obchod s nábytkom. Na pozemku sa nachádza tiež historický bunker z prvej svetovej vojny, ktorý developer zrekonštruoval.

V susedstve projektu má Corwin ďalší, oveľa rozsiahlejší pozemok – bývalý závod Palma, ktorý roky chátra. V spolupráci s dánskym urbanistickým ateliérom GehlArchitecs by z neho chcel vytvoriť lokalitu s rôznymi funkciami. „Po rokoch práce dostala prvá etapa Novej Palmy kladné záväzné stanovisko magistrátu. Pre plnohodnotnú revitalizáciu celého územia na novú a udržateľnú mestskú štvrť s ucelenými verejnými priestormi však budeme musieť čakať na zmenu územného plánu,“ doplnil projektový manažér Guthausu Filip Gulan.

Pridaj komentár