Dátum: 18. apríla 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Realitný trh v Bratislave stagnuje, zastavil sa prílev nových bytov do ponuky

Analytici z Bencont Investments vypočítali, že prvý štvrťrok 2023 sa na realitnom trhu s novostavbami v Bratislave niesol v podobnom duchu ako druhá polovica roku 2022. V novostavbách sa predalo len 197 bytov, čo je podobné číslo ako v treťom a štvrtom štvrťroku 2022. Cena ponúkaných bytov ďalej stagnovala, keď sa od leta 2022 nachádza na úrovni okolo 4900 eur za meter štvorcový. Zmenou je prílev nových bytov do ponuky, ktorý sa za posledný štvrťrok výrazne spomalil a ponuka bratislavských novostavieb tak ostala na rovnakej úrovni ako na konci roka 2022.

„Ku koncu prvého štvrťroka 2023 tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 3229 voľných bytov v rámci 78 projektov,“ uvádzajú analytici s tým, že oproti koncu roka 2022 sa celková ponuka zvýšila len o 20 bytov, čo je dôsledkom jedného z najnižších prírastkov nových projektov. Do ponuky v rámci štvrťroka pribudlo len niečo cez 200 nových bytov. „Ide o prirodzený vývoj, keď developeri v dôsledku slabého predaja nezvyšujú ponuku o nové etapy, ktorými by konkurovali svojej už existujúcej ponuke,“ dodáva spoločnosť.

Priemerná cena voľných bytov predstavovala 4930 eur za meter štvorcový vrátane DPH. Oproti štvrtému štvrťroku 2022 tak cena pri medzikvartálnom raste o 0,25 percenta ďalej stagnovala. Medziročný rast sa tak znížil na 6,4 percenta. Najlacnejšie novostavby sa ponúkali v okrese BA IV s priemernou cenou 4315 eur za meter štvorcový vrátane DPH, naopak, najdrahšie byty sa tradične predávali v Starom Meste pri priemernej cene 7412 eur za meter štvorcový.

„Nové byty, ktoré do ponuky pribudli v poslednom štvrťroku, mali priemernú rozlohu nižšiu než 60 metrov štvorcových,“ konštatuje spoločnosť. To podľa analytikov potvrdzuje trend projektovania menších bytov z dôvodu nižšej priemernej absolútnej ceny. Tá bola ku koncu prvého štvrťroka vo výške 296-tisíc eur vrátane DPH a podobne ako cena na meter štvorcový tak ďalej stagnovala na rovnakej úrovni.

Priemerná cena predaných bytov dosiahla 4833 eur za meter štvorcový, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 20 percent, zatiaľ čo v medzikvartálnom pokles o 1,43 percenta. Priemerná absolútna cena predaných bytov dosiahla 307-tisíc eur vrátane DPH, pričom priemerná rozloha predaných bytov predstavovala 68 metrov štvorcových.

Pridaj komentár