Dátum: 7. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Rakúsky poľovník strieľal na chránenom vtáčom území Sysľovské polia do havraních hniezd

Z lokality po streľbe zmizli sokoly kobcovité, väčšina sokolov myšiarov opustila dovtedy obsadené polobúdky.

Rakúsky poľovník strieľal brokovnicou na chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia pri Bratislave do havraních hniezd. V tlačovej správe to uviedol Tomáš Veselovský z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Muža pri čine zaznamenali online kamery, ktoré prinášajú živé prenosy z búdok pre dravce a sovy. Ochrana dravcov na Slovensku okamžite kontaktovala políciu a Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR). Páchateľa sa však zadržať nepodarilo. Prípad sa odohral utorok 25. mája.

Polícia prípad preveruje ako podozrenie z trestného činu porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. Riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern uviedol, že o spoluprácu požiadali aj rakúsku políciu.

Podľa RPS sa niektoré škody ukážu až časom. Výstrely niektoré vtáky vyplašili natoľko, že môžu zanechať znášku alebo nezahniezdiť vôbec. Z lokality po streľbe zmizli sokoly kobcovité, aj väčšina sokolov myšiarov opustila dovtedy obsadené polobúdky.

„Tento nehorázny barbarský čin je v rozpore aj v eticko-morálnych zásadách, usmrcovanie rodičov v čase, keď na hniezdach sú znášky vajec alebo mláďatá, je neospravedlniteľné. No zdá sa, že stále v niektorých poľovníckych komunitách sa nájdu jednotlivci, ktorí sa bezohľadne riadia dogmami zo stredoveku o takzvanej škodlivosti niektorých živočíchov,“ povedal Jozef Chavko z RPS.

Pre ochranárov je nepochopiteľné, že sa skutok stal v epicentre jednej z najcennejších lokalít, aké sa na Slovensku vôbec nachádzajú. Sysľovské polia pri Bratislave sú jediným miestom na Slovensku, kde sa vyskytuje drop veľký. Okrem toho sa v lokalite vyskytuje množstvo vzácnych vtáčích druhov, ako sú jarabice, orly kráľovské, orliaky morské, haje červené, sokoly kabcovité či kane sivé.

Pridaj komentár