Dátum: 17. augusta 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Prevádzka centrálneho príjmu v Ružinove je ohrozená, varujú lekárske odbory

Prevádzka najväčšieho centrálneho prijímacieho oddelenia (CPO) na Slovensku v bratislavskom Ružinove je ohrozená a riešenia napriek upozorneniam neprichádzajú.

Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie (LOZ) to uviedli na dnešnej tlačovej konferencii. Centrálny príjem (CP), ktorý vyšetrí približne 55-tisíc pacientov ročne, je podľa LOZ pred kolapsom. Napriek snahe o riešenie problému neboli lekári, ktorí na CP pracovali, podľa LOZ vyše roka vypočutí a preto postupne odišli. Pracovisko má tak čoraz väčší problém zabezpečiť svoj personálny chod.

Na vážny stav CPO Ružinov podľa LOZ upozorňovali 14 kmeňoví lekári už vo februári 2022 v liste riaditeľstvu nemocnice, kde formulovali viacero návrhov, ako stav zlepšiť a zabrániť odchodu lekárov. LOZ začalo situáciu intenzívne riešiť na jar 2023, na alarmujúci situáciu upozornili vedenie nemocnice a neskôr aj ministerstvo. Situácia sa vyhrotila na prelome mája a júna 2023 a vyvolala petíciu 93 lekárov ÚNB. Napriek prísľubu však k náprave na oddelení neprišlo a neriešenie sťažností viedlo až k odchodu lekárov a vážnej personálnej kríze oddelenia CPO v Ružinove.

LOZ sa obracia na dočasne povereného ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, aby urgentne riešil túto vážnu situáciu, nakoľko ide o ohrozenie zdravia a života pacientov. LOZ žiada o krátkodobé účinné opatrenia na odvrátenie krízy v CPO a taktiež žiada ministerstvo, aby v krátkom čase prestavilo dlhodobú koncepciu riešenia situácie. Podľa LOZ na začiatku minulého roka pracovalo na CPO 18 lekárov na 19 a pol úväzku, kým dnes tam pracujú lekári na sedem a pol služby a ostatné služby sú vykrývané neatestovanými lekármi, čo je nebezpečné pre lekárov aj pacientov.

Ako protiklad upozornil LOZ na situáciu na CP v Malackách, kde rovnako riešili personálnu krízu na jar tohto roka. „Nemocnica patrí finančnej skupine Medirex, výrazne zarába na slovenskom zdravotníctve. Za minulý rok mali zisk 17 mil. eur z podnikania v slovenskom zdravotníctve z tržieb 83 mil. eur,“ upozornili členovia LOZ. Problém z CP v Malackách sa podľa LOZ zázračne rýchlo vyriešil a urgent v Malackách funguje ďalej.

Podľa informácií LOZ dostali lekári na CP v Malackách príplatok 500 eur za službu a 1 000 eur za službu cez víkend a sviatok, čo je podľa odborárov vysoko nadštandardná odmena. Tiež upozornilo na to, že z tejto sumy 300 eur vypláca Bratislavský samosprávny kraj a nemocnica a suma 200 eur ide z rozpočtu ministerstva zdravotníctva. Preto žiadajú ministra zdravotníctva, aby ku kríze v štátnej nemocnici pristupovalo rovnako ako tomu bolo pri súkromnom zariadení. Podľa odborárov ide o personálny tunel, keďže lekári z ÚNB tak odchádzajú do súkromných zariadení.

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa ohradzuje voči tvrdeniam LOZ, že CP v Ružinove kolabuje. „Takéto tvrdenia zbytočne spôsobujú paniku medzi pacientmi a neprospievajú ani atmosfére na pracovisku. Privítali by sme od niektorých členov LOZ, aby namiesto posielania hromadných e-mailov, v ktorých nabádajú našich lekárov, aby odmietali slúžiť na pracovisku CPO alebo aj namiesto kladenia neadekvátnych požiadaviek na skrátenie pracovného času pre lekárov sa spolupodieľali aj na aktivitách, ktoré sú propacientske,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Podľa UNB je prevádzka na CP v Ružinove napriek záťaži zdravotníkov plne zabezpečená. „Služby sú pokryté a všetci pacienti, ktorí na tento urgent prichádzajú, sú riadne ošetrení a je im poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť,“ poznamenala Kliská. Ako dodala, práca na CPO v Ružinove je veľmi náročná a preto urobili niekoľko opatrení, ktoré viedli k stabilizácii personálu. „Zaviedli sme motivačný príspevok, výkonnostnú odmenu, a tiež bol zvýšený osobný príplatok pre kmeňových zamestnancov,“ dodala s tým, že časť pacientov z okresu Senec prerozdelili medzi ostatné CP.

Pridaj komentár