Dátum: 27. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Pre znečistenie Malého Dunaja hrozí sankcia až do 165-tisíc eur

Slovenská inšpekcia životného prostredia zadokumentovala na niekoľkých kilometroch úhyn značného množstva rýb a vodných živočíchov.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v týchto dňoch vyšetruje príčinu úhynu rýb na vodnom toku Malý Dunaj. Mimoriadne zhoršenie vôd sa prejavilo uplynulý týždeň na rieke pri obci Most pri Bratislave.

Ako informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia, inšpekcia na základe podnetu verejnosti vykonala obhliadku na mieste a ako pôvodcu znečistenia určila Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, a.s., ktorá prevádzkuje ústrednú čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni. Z čistiarne Vrakuňa unikol čistiarenský kal a nečistené odpadové vody. SIŽP zdokumentovala znečistenie na úseku niekoľkých kilometrov. Na jeho následky uhynulo aj značné množstvo rýb a vodných živočíchov. Pri vyšetrovaní príčin vzniknutého zhoršenia vôd nadobudla inšpekcia podozrenie na viacero možných nedostatkov pri prevádzkovaní čistiarne.

Dôvodom úniku kalu zo splaškov do rieky mohli byť intenzívne búrky a prívalové dažde v lokalite čistiarne, ktoré však podľa ministerstva životného prostredia nie sú ospravedlnením pre opakované znečistenie rieky. Pre podobné situácie slúži manipulačný poriadok, ktorý určuje presný postup ako konať, aby sa škody na životnom prostredí nestali alebo minimalizovali.

Pre znečistenie Malého Dunaja hrozí sankcia až do 165-tisíc eur

Preverovanie Inšpekcie životného prostredia bude predmetom podrobnejšej kontroly v čistiarni po ukončení aktuálneho mimoriadneho znečistenia vôd. Pôvodcovi znečistenia hrozí finančná sankcia až do výšky 165-tisíc eur.

Pridaj komentár