Dátum: 28. marca 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Práce na výstavbe ekocentra v Čunove sa presunuli do interiéru

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pokračuje vo výstavbe environmentálneho a vzdelávacieho centra, ktoré vznikne v kaštieli v bratislavskom Čunove. Ako uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman, objekt Národnej kultúrnej pamiatky bol schátraný, preto musel prejsť komplexnou rekonštrukciou. „Rekonštrukčné práce pokročili a aktuálne sa presunuli najmä do interiéru,“ poznamenala Forman. Komplexná rekonštrukcia pozostáva z troch častí – obnovy čunovského kaštieľa, obnovy sýpky a revitalizácie priľahlej záhrady.

Zdroj foto: bratislavskykraj.sk

Na budove kaštieľa kompletne vymenili strešnú krytinu a opravili podstrešnú rímsu. „Tomu predchádzala výmena pôvodného krovu za oceľovú konštrukciu, doplnenú dreveným krovom,“ priblížila Forman s tým, že strechu tepelne zaizolovali a osadili okná. Pôvodné komíny zrekonštruovali, rovnako aj podkrovie, kde namontovali sadrokartónové priečky a pokladajú podlahu a rozvody. Vytvoria tu administratívnu a ubytovaciu časť.

Zdroj foto: bratislavskykraj.sk

Pivničné priestory vyčistili a vytvoria v nich miesto pre tvorivé dielne. V ďalšej etape osadia okná na prízemí a v pivnici. Realizovať budú tiež reštauračné práce, fasády a omietky. V rámci revitalizácie záhrady budujú oplotenie areálu, vstupné brány, parkoviská a spevnené plochy. „Poslednou etapou bude výsadba zelene, krovín a stromov, vybudovanie jazierka či drobnej architektúry ako altánok, či informačné panely,“ dodala Forman. Stavebné práce by mali byť ukončené v lete tohto roku, nasledovať bude inštalácia expozície.

Ekocentrum bude určené pre obyvateľov BSK, ale aj celého Slovenska, s presahom na rakúske a maďarské územie. „Slúžiť bude na workshopy, vzdelávacie programy, exkurzie, dobrovoľnícke dni, letné tábory, cezhraničné konferencie, nové turistické atrakcie, či prezentáciu prírodných zaujímavostí, v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi,“ priblížila Forman. Projekty „Ecoregion SKAT“ a „Ecoregion SKHU“ sú podporené prostredníctvom Programov spolupráce Interreg V-A SK – AT a Interreg V-A SK – HU. Financovanie je zabezpečené prevažne z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Viac na bratislavskykraj.sk

Pridaj komentár