Dátum: 13. októbra 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
POZOR: Už zajtra štartuje policajná akcia BIELA PALICA

Už po dvanásty raz vyjdú do ulíc hliadky dopravnej polície spoločne s figurantmi Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Pozrú sa na to, ako vodiči rešpektujú pravidlá zákona o cestnej premávke. Dopravno-preventívna akcia sa bude konať pri príležitosti Svetového dňa bielej palice vo štvrtok 14. októbra. Cieľom je zvýšenie informovanosti vodičov i bezpečnosť chodcov so zrakovým postihnutím.

NA 40 PRIECHODOCH V 36 MESTÁCH

 „Naša organizácia má na každom priechode figuranta – užívateľa bielej palice a zapisovateľa, ktorý eviduje, ako vodiči na konkrétnom úseku zareagovali,“ priblížil predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka.

„Policajné hliadky budú pozorne sledovať, či vodiči rešpektovali alebo nerešpektovali signál bielou palicou. Tých, ktorí zastavia, ocenia a tých, ktorí žiadosť nevidiaceho odignorujú, na chybu upozornia a vysvetlia im správny postup. Tentokrát však bez pokuty,“ doplnil Tomáš Vrábel z odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

ČO HOVORÍ ZÁKON

Vodič je povinný „dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám“.

Práve biela palica informuje vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky o prítomnosti nevidiaceho.

„Ak chce nevidiaci alebo slabozraký chodec prejsť cez cestu, dáva signál tým, že bielu palicu zodvihne vodorovne pred seba. Palicu dvíha maximálne do výšky pása a takto ju podrží niekoľko sekúnd. Rešpektujúci vodič zareaguje zastavením a trpezlivo počká, kým daný človek prejde. Akékoľvek trúbenie či blikanie svetlami na človeka so zrakovým postihnutím nie je vhodné,“ priblížil Branislav Mamojka.


Pridaj komentár