Dátum: 30. marca 2023 Autor: Michal Motúz Komentáre: 2
Poézia skrýva množstvo univerzálnych právd

Oblastné bratislavské kolo projektu Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča

Vo štvrtok, 29. marca, sa v reprezentatívnych priestoroch Zichyho paláca v Bratislave konalo Oblastné bratislavské kolo recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Účastníci, porota, organizátori aj podporovatelia si v chladné jarné popoludnie užili chvíľku zabudnutia na okolitý svet a stratili sa vo veršoch, ktoré nikdy nezostarnú. Práve básne sú možnosťou nájsť odpovede aj v náročnejších životných etapách. Skrývajú množstvo právd, stačí sa vnútorne stíšiť a započúvať sa do veršov. Nám sa to podarilo a zážitok bol nezabudnuteľný.

Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR Production a organizátorka recitačnej súťaže
Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR Production a organizátorka recitačnej súťaže | Foto: Vyacheslav Shambazov

Lásku k poézii v sebe nosí množstvo mladých ľudí. Dôkazom je aj vysoké číslo účastníkov, napokon, do bratislavského kola sa prihlásilo 75 recitujúcich z 35 škôl bratislavského kraja. Tento výnimočný projekt vydavateľstvo STAR Production organizuje už dvanásť rokov a pritom stále pribúdajú žiaci, študenti aj dospelí, ktorým je blízka poézia slova. Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR Production a organizátorka recitačnej súťaže sa prihovorila návštevníkom so slovami: „Možno si kladiete otázku, prečo sa tento projekt, ktorý týždenník Slovenka organizuje už dvanásť rokov volá práve Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Dôvod je prostý, Andrej Sládkovič je zakladateľom ľúbostnej poézie. Jeho diela sú o láske, Marína je o láske. Keď všetko robíme s láskou, všetko sa nám musí podariť. Medziľudské vzťahy a láska sú veľmi dôležité a práve toto by som chcela vyzdvihnúť. Dajme mladým šancu, aby mohli prednášať diela významných literátov. Ak tak navyše budú činiť s láskou, už teraz sú všetci víťazi.“ Záštitu nad podujatím prebral starosta MČ Bratislava-Staré Mesto Matej Vagač a prítomných privítala vicestarostka pani Dana Kleinert: „Keďže som sa ako dieťa tiež zúčastňovala recitačných súťaží, zamyslela som sa nad tým, čo mi to dalo. Určite mi to pomohlo vyjsť z komfortnej zóny, nájsť svoje limity a vynájsť sa, keď mi došla reč. A najmä, naučila som sa láske k slovu. Krása slova je vo chvíľach, ktoré žijeme neskutočne dôležitá. Zachovajme si ju, prosím.“ Súťažiaci si vybrali náročné básne, ale najmä, zabojovali sami so sebou a nevzdali to ani vo chvíľach, keď sa slová nachádzali ťažšie.

Foto: Vyacheslav Shambazov

O osude súťažiacich rozhodovali charizmatický slovenský herec a recitátor Štefan Bučko ako predseda poroty. Ďalšími členmi boli herec, režisér a umelecký vedúci divadla Theatro Colorato , Peter Weinciller, herečka a pedagogička Michaela Čobejová, herec Ján Greššo, hudobný skladateľ a dirigent Rudolf Geri, maliar a ilustrátor a Martin Augustín, režisér a choreograf Jaroslav Moravčík. „Chcela by som sa srdečne poďakovať aj vzácnej porote. Všetci sa tejto úlohy zhostili nezištne, vo svojom voľnom čase, čo sa v súčasnej uponáhľanej dobe cení o to viac. A najväčšia vďaka patrí samozrejme rodičom a pedagógom súťažiacich, za to, že poéziu a lásku k nej zachovávajú živú,“ pripomenula ešte na záver Mária Reháková.

Kategória Mladší žiaci:

 1. miesto: Hugo Podoba
 2. miesto: Hana Hollá
 3. miesto: Stela Čahojová a Olívia Sláviková

Kategória Mladší žiaci Základné umelecké školy:

 1. miesto: Mia Gáliková
 2. miesto: Michaela Mižovová
 3. miesto: Thea Hromadová

Kategória Starší žiaci:

 1. miesto: Kristína Demeková
 2. miesto: Filip Radimák
 3. miesto: Michal Juraj Vrábeľ

Kategória Starší žiaci Základné umelecké školy:

 1. miesto: Nela Gajdošová
 2. miesto: Romana Hroncová
 3. miesto: Jakub Surán

Kategória Juniori:

 1. miesto: Nina Žiláková
 2. miesto: Laura Tonhajzerová
 3. miesto: Kristína Paulínyová

Ďakujeme partnerom

2 People reacted on this

 1. Deticky by mali ist radsej na cerstvy vzduch si zabehat a jest zdravu stravu. Vyzeraju podvizivene a blede. Ta poezia im moc na zdravi neprida. A ten narcis Bucko tam natahuje krk ako nejaky gunar, aby ho bolo co najlepsie medzi tymi detmi vidiet. Infantilne.

Pridaj komentár