Dátum: 4. januára 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Pocit ohrozenia koronavírusom zostáva vysoký, opatrnosť však klesla

Miera obmedzenia kontaktov bola v polovici decembra ďaleko nižšia ako v marci a apríli, a tiež nižšia ako v čase celoplošného testovania.

Pocit ohrozenia koronavírusom zostáva vysoký, opatrnosť však klesla. Ukázala to decembrová vlna kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame na vzorke tisíc respondentov. V polovici decembra 36 % opýtaných uviedlo, že sa cítia byť veľmi ohrození aktuálnou epidémiou koronavírusu, čo je podobná hodnota ako v čase celoplošného testovania. Svoje kontakty úplne obmedzila takmer pätina respondentov, čo je menej ako v čase celoplošného testovania, keď úplné obmedzenie kontaktov uviedla takmer tretina opýtaných.

Miera obmedzenia kontaktov bola v polovici decembra ďaleko nižšia ako v marci a apríli, a tiež nižšia ako v čase celoplošného testovania. „Pohľad na vzťah obáv z koronavírusu a epidemiologicky opatrného správania sa ukazuje už určitú mieru únavy z mnohých mesiacov pretrvávajúcej epidémie a na ňu nadväzujúcich karanténnych opatrení. Rozdiel v opatrnosti medzi obdobím celoplošného testovania a situáciou v decembri je pravdepodobne tiež dôsledkom nejednoznačnej komunikácie závažnosti situácie vládou v predvianočnom období,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV. Znepokojujúce podľa neho je, že na rozdiel od jarnej vlny epidémie sa na jeseň stratil vzťah medzi vekom a pocitom ohrozenia aj opatrného správania sa. „Kým na jar platilo, že seniori sa epidémiou cítili výrazne viac ohrození a viac obmedzili stretávanie sa, tento vzťah v dátach z decembra nevidíme,“ doplnil.

V porovnaní s predošlou vlnou výskumu mierne klesla deklarovaná miera dodržiavania opatrení. V čase celoplošného testovania takmer tri štvrtiny opýtaných konštatovali, že dodržujú opatrenia vo vysokej miere. V decembrovom výskume vysokú mieru dodržiavania opatrení uviedlo už len 66 % opýtaných. „Aj v decembri respondenti deklarovali relatívne vysokú mieru dodržiavania opatrení, v porovnaní s obdobím celoplošného testovania na prelome októbra a novembra však táto v polovici decembra mierne klesla. Naďalej platí, že najslabším článkom pri dodržiavaní opatrení sú muži a prívrženci politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Mierne optimistické je, že napriek tomu, že starší respondenti sa v porovnaní s jarou necítia viac ohrození, v prípade dodržiavania opatrení deklarujú o niečo vyššiu mieru ich dodržiavania,“ podotkol Miloslav Bahna.

Podobne ako v septembri a na prelome októbra a novembra existuje súvislosť medzi dôverou k vláde v súvislosti s riešením koronakrízy a pocitom ohrozenia epidémiou koronavírusu. Respondenti, ktorí vláde pri riešení koronakrízy nedôverujú, sa koronavírusom cítia ohrození menej. Respondenti, ktorí v súvislosti s koronakrízou dôverujú vedeckým inštitúciám, častejšie uviedli úplné obmedzenie spoločenských kontaktov. Táto súvislosť bola v decembri silnejšia ako v predošlom výskume na prelome októbra a novembra.

Pridaj komentár