Dátum: 20. apríla 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Petržalská škola A. Karpova sa premenuje opäť na Základnú školu Černyševského

Dôvodom žiadosti o premenovanie bol nesúhlas s ruskou propagandou, a tým aj s osobou A. Karpova.

Základná škola (ZŠ) A. Karpova v bratislavskej Petržalke sa po schválení Ministerstvom školstva SR opäť vráti k svojmu pôvodnému názvu ZŠ Černyševského. Ako informuje mestská časť na svojej webovej stránke, dôvodom žiadosti o premenovanie školy bol nesúhlas s ruskou propagandou, a tým aj s osobou Anatolija Karpova, po ktorom bola škola pomenovaná.

Petržalka od začiatku odsudzuje vojnu na Ukrajine a predovšetkým jej iniciátora. „Od vypuknutia konfliktu sa snažíme hájiť záujmy našich východných susedov, či už vo forme poskytovania humanitárnej pomoci alebo iniciovaním viacerých prejavov solidarity,“ konštatuje mestská časť. Ako dodáva, schvaľuje postoj petržalskej ZŠ, ktorá od decembra 2018 niesla meno šachového veľmajstra Anatolija Karpova a rozhodla sa navrátiť k svojmu pôvodnému názvu. „Ako je známe, A. Karpov ako poslanec Štátnej dumy Ruskej federácie zahlasoval za uznanie samozvaných republík v Luhanskej a Doneckej oblasti na Ukrajine, čím prispel k legitimizovaniu vojny, v ktorej umierajú nevinní ľudia,“ vysvetlila samospráva.


Prečítajte si tiež: Petržalku navštívil ruský šachový majster Anatolij Karpov


Proces premenovania inštitúcie bol podľa Petržalky pomerne zdĺhavý. Mestská časť ako zriaďovateľ školy vyjadrila po internej diskusii a schválení odňatia čestného názvu radou školy s týmto návrhom súhlas a jeho písomnú podobu odoslala na ministerstvo školstva, ktoré návrh schválilo. ZŠ Černyševského navštevuje podľa samosprávy najviac ukrajinských detí, vrátane tých, ktoré utiekli pred vojnou.

Pridaj komentár