Dátum: 11. apríla 2020 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Od stvorenia ku krížu

Na „Veľký piatok“, v deň jedného z najväčších kresťanských sviatkov, predstavilo múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave – Čunove výtvarné diela známeho slovenského filmového a divadelného herca, riaditeľa bratislavského Divadla Aréna Juraja Kukuru.

Juraj Kukura – Od stvorenia ku krížu

Virtuálna prehliadka výstavy je dostupná od 10. apríla 2020 na nasledujúcom odkaze: http://vp-kukura.danubiana.sk/

Výstavu s názvom “Od stvorenia ku krížu“ otvorilo po prvýkrát vo svojej 20-ročnej histórii bez prítomnosti širokej verejnosti a vystavujúceho umelca.

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu, v súvislosti so šírením vírusu COVID-19, sa múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave – Čunove rozhodlo priniesť širokej verejnosti prehliadku novej výstavy obrazov, zatiaľ vo virtuálnej forme.

Výstava s názvom „Od stvorenia ku krížu“ obsahuje 15 jedinečných obrazov slovenského herca a riaditeľa bratislavského Divadla Aréna Juraja Kukuru, ktoré vznikli počas jednotlivých repríz inscenácie Divadla Aréna – BIBLIA (číta Juraj Kukura), zaradenej do tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

Od stvorenia ku krížu
Foto: 
múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave – Čunove

Juraj Kukura v tejto hudobno-dramatickej básni, v réžii Rastislava Balleka, účinkuje ako herec – rozprávač, ktorý za hudobného doprovodu Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela prevedie diváka životom Ježiša Krista od jeho narodenia až po ukrižovanie. Mimoriadnym a nevídaným prvkom je, že okrem čítania biblických príbehov umelec vytvára na každom predstavení, priamo pred zrakmi viac ako 200 divákov, jedno veľkoformátové výtvarné dielo rozmeru 200×140 cm, technikou akryl na plátne v kombinácii s ďalšími materiálmi.

Výtvarné diela Juraja Kukuru sú vizuálne mimoriadne silné a expresívne. Svojou technikou ich možno zaradiť do kategórie akčnej maľby (action painting). Táto vznikla pri využití emócií umelca v danom prípade počas divadelného predstavenia o to sugestívnejšieho, že mu predchádzalo čítanie textov Biblie. Obraz vzniká aj vďaka jedinečnému prepojeniu medzi emóciami, ktoré prežíva umelec a publikum. Umelecké gesto, údery farbou na plátno, fyzická činnosť umelca, pohyby ruky, roztečenosť a nejasné kontúry farby či náznak ukrižovania Ježiša Krista symbolickým pribíjaním umelcovho saka na kríž dávajú jednotlivým obrazom neopakovateľnú vnútornú silu. Vizuálny zážitok vnímavého diváka je počas predstavenia umocnený vhodne použitou hudbou.

Akčná maľba je vo výtvarných prejavoch známa už od druhej polovice 40-tych rokov, kedy medzi jej najvýznamnejších predstaviteľov patrili americkí umelci Jackson Pollock, Fraz Kline a Sam Francis. Vo Francúzsku to bol Georg Mathieu a v Rakúsku napríklad Hermann Nitsch. 

Jedinečné výtvarné diela Juraja Kukuru sú inštalované v priestore nazývanom “Srdce múzea”. Nachádza sa tu štrnásť obrazov, čo symbolizuje štrnásť zastavení na krížovej ceste Via Dolorosa, ktorú Ježiš Kristus podstúpil v Jeruzaleme predtým, ako bol na Golgote ukrižovaný. Pätnásty obraz je umiestnený vo vedľajšom priestore.

Z minulosti poznáme niekoľko prípadov, kedy sa ľudom prostredníctvom rôznych foriem umenia podarilo vytvoriť energiu, ktorá pomohla poraziť či už vo vojnách viditeľného, alebo pri epidémiách neviditeľného nepriateľa a zachrániť mnohé ľudské životy.

V umení to bola mnohokrát práve literatúra, básne, modlitby, hudba, ale predovšetkým obrazy, ktoré zúfalí obyvatelia vynášali z kostolov a procesiami žiadali svätých a ďalšie biblické postavy o pomoc.

Tak sa to v minulosti stávalo aj u nás na Slovensku, pričom ako jeden z príkladov by bolo možné spomenúť príklad z Trnavy z roku 1710, kedy bol z kostola sv. Mikuláša vynesený obraz trnavskej panny Márie, ktorú veriaci v procesii niesli cez mesto, modlili sa a zázrakom došlo k zastaveniu epidémie moru, ktorý dovtedy pripravil o život tisícky ľudí.

Naposledy boli v Európe podobné procesie uskutočnené vo viacerých krajinách, či už začiatkom minulého storočia počas epidémie španielskej chrípky, alebo neskôr v období oboch svetových vojen.

„Z našej slovenskej “Katedrály výtvarného umenia Danubiana“ umiestnenej v strede mohutného toku Dunaja, ktorý nás spája s celou Európou a svetom, nám touto výstavou ide práve o vyslanie takéhoto signálu, zvolania, modlitby a útoku proti koronavírusu. Konkrétne prostredníctvom jedinečných výtvarných diel Juraja Kukuru, básne Daniela Heviera, fotografií Braňa Konečného, hudby Slovenského komorného orchestra a umeleckej inštalácie výstavy v presne určenej výstavnej sále. Výstava v Danubiane potrvá až do doby, kým vírus COVID-19 definitívne ustúpi“, povedal riaditeľ Danubiany Vincent Polakovič. 

Okrem výtvarných diel upúta pozornosť aj veľkoplošná fotografia utrápeného, zničeného a vyčerpaného umelca bojujúceho s umeleckým stvárnením diela, ktorá akoby vystihovala súčasnú dobu, kedy sa v boji s koronavírusom mnohí doslova dostávajú do stavu beznádeje. Jedinou cestou je odhodlanie nevzdávať sa, prežiť a vírus nakoniec definitívne poraziť.

„Myslím si, že povinnosťou zriaďovaných divadiel nie je za každú cenu napĺňať hľadiská, ale napĺňať mandát, ktorý mu bol zverený, v našom prípade BSK – šíriť umenie a kultúru, otvárať témy, búrať tabu. Preto sme v Divadle Aréna uviedli náš Holokaust, lebo sme boli presvedčení že antisemitizmus a fašizmus sú dnešným problémom. Rovnako to bolo aj pri Biblii, pretože tak ako som povedal pri preberaní Krištáľového krídla – našou najvyššou hodnotou sa stal konzum, ale mali by sme sa vrátiť ku skutočným hodnotám. A to sme netušili, že nás postihne koronavírus, ktorý je nepochybne veľkou tragédiou, ale zároveň nás učí nemerať kvalitu svojho života podľa toho, čo majú iní, nenosiť značky ale šaty, vážiť si jedlo, hľadať pokoj a lásku v rodine,” povedal autor obrazov, herec a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Virtuálna prehliadka výstavy je dostupná od 10. apríla 2020 na nasledujúcom odkaze: http://vp-kukura.danubiana.sk/ a okrem prehliadky obrazov obsahuje exkluzívny úryvok zo spomínanej inscenácie v podaní hlavného interpreta Juraja Kukuru, príhovor riaditeľa Múzea Danubiana Vincenta Polakoviča a vystavujúceho umelca Juraja Kukuru, zábery maľovania obrazu z predstavenia Biblia, zábery z inštalácie výstavy, a to všetko v sprievode autentickej hudby divadelnej inscenácie.

Kurátorkou výstavy sa stala Dagmar Srnenská, členka správnej rady n.o. Danubiana.

Pridaj komentár