Dátum: 18. augusta 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Obrátená pyramída je symbolom Bratislavy. Čo ste o nej možno nevedeli?

Budova Slovenského rozhlasu je svojím vzhľadom skutočne výnimočná. Jej tvar obrátenej pyramídy už z diaľky púta pozornosť. Prečítajte si, čo ste však o nej možno nevedeli.

Prečo zvíťazila obrátená pyramída?

O tom, že budova Slovenského rozhlasu patrí medzi najvýznamnejšie diela modernej architektúry na Slovensku nie je pochýb. Viete však čo všetko stálo za jej vznikom? Potreba nových priestorov pre rozhlasové vysielanie vznikla v roku 1963, kedy bola vyhlásená súťaž na návrh novej budovy Slovenského rozhlasu. Víťazom súťaže sa stal architekt Miloš Chorvát, no investor sa napokon po zvážení všetkých pre a proti rozhodol pre návrh, ktorý skončil v súťaži ako druhý v poradí. Bol to návrh architektov Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga. Ich návrh nebol iba návrhom novej budoby ale symbolizoval aj nádej na pokrok a modernizáciu Slovenska. Prišli totiž s revolučným návrhom dnešnej obrátenej pyramídy, ktorý sa výrazne odlišoval od budov, ktoré sa v tej dobe stavali.

Zdroj: Archív Oddelenia architektúry HÚ SAV

Akými titulmi sa môže pochváliť?

Budova Slovenského rozhlasu bola dokončená v roku 1983 a prvé skúšobné vysielanie začalo v roku 1984. Budova bola už na prvý pohľad skutočným unikátom a získala si mnohých obdivovateľov ale aj tých, ktorý tento architektonický počin kritizovali. V dobe výstavby obrátenej pyramídy sa stavalo takmer výlučne z panelov. Aj preto sa rozhlas stal prakticky prvou oceľovou budovou na Slovensku. To však so sebou nieslo aj mnohé riziká, keďže stavitelia neboli na prácu s oceľovou konštrukciou zvyknutí. Okrem tohto prvenstva sa môže pochváliť aj titulom Stavby storočia v kategórii Spoločenské stavby. V jej útrobách sa skrývajú veľkorysé vnútorné priestory, koncertná sieň, dobre vybavené nahrávacie štúdiá a nachádza sa tu tiež jeden z najväčších organov na Slovensku.

Zdroj: www.organy.hc.sk

O tom, že ide o tak trochu kontroverznú budovu zase svedčí fakt, že ju britský denník The Telegraph zaradil medzi 21 najškaredších budov sveta. Tak či onak, budova Slovenského rozhlasu je symbolom Bratislavy, objavuje sa na obrazoch, plagátoch či logách, v jej priestoroch sídlia rádia a uskutočňujú sa tu koncerty. Je živým svedkom doby ktorá sa snažila priniesť modernitu a inovácie do každodenného života, a jej historická hodnota je dnes uznávaná ako dôležitá súčasť slovenského kultúrneho dedičstva.

Pridaj komentár