Dátum: 29. júna 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Navrhované zmeny železničných cestovných poriadkov výrazne zasiahnu do prímestskej dopravy

Okrem zmeny odchodov vlakov chcú železnice zrušiť aj zastavovanie regionálnych expresov na významných prestupných miestach.

Bratislavská integrovaná doprava (BID) ako organizátor Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) reaguje na návrh cestovných poriadkov predložených spoločnosťou ZSSK. Ako informuje hovorkyňa BID Eva Vozárová, ide o zmeny pre roky 2022/2023, ktoré majú vstúpiť do platnosti 11. decembra 2022. „Navrhované zmeny sú zásadné a po ich prijatí bude potrebné rovnako zásadne zmeniť aj cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy z dôvodu zachovania nadväzností na vlaky,“ uviedla.

Pozitívom zmien je podľa Vozárovej zavedenie 60-minútového intervalu počas voľných dní aj na linkách, kde boli intervaly dlhšie. „Na pezinskom a seneckom smere budú vlaky jazdiť rovnomernejšie a pravidelnejšie, čo je rovnako vítané,“ vysvetlila. Rozsiahlymi zmenami však podľa nej mnohí obyvatelia obcí v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) prídu o spojenia, ktoré využívali a budú si musieť vybudovať nové cestovné návyky. Okrem zmeny časov odchodov príde aj k zrušeniu zastavovania regionálnych expresov na významných prestupných miestach v IDS BK – v Šenkviciach, v Ivanke pri Dunaji, Bernolákove a Senci. „Cestujúci tak budú musieť namiesto zrýchlených vlakov použiť klasické osobné vlaky, čo im predĺži cestovný čas,“ zdôraznila Vozárová,

Podľa predsedu predstavenstva BID Branislava Masaroviča odborníci v BID zodpovední za dopravné plánovanie predpokladajú výrazne zníženú ponuku spojov predovšetkým v ranných časoch na úsekoch Senec – Bratislava. „Z tohto dôvodu budeme súčinní argumentačne a pokúsime sa partnera presvedčiť konkrétnymi návrhmi, ako využiť možnosti dopravy k maximálnej spokojnosti cestujúcich. Musíme zamedziť prestupu ľudí z vlakovej dopravy do áut,“ uzavrel.

Pridaj komentár