Dátum: 21. júna 2022 Autor: Metropola Komentáre: 0
Náklady štátnych teplární by sa prenájmom zariadení v Starom Meste a Ružinove zvýšili o 1,8 mil. eur

Zníženie cien tepla v Ružinove a Starom Meste podľa Engie v konečnom dôsledku zaplatia obyvatelia ostatných mestských častí.

Zníženie cien tepla v bratislavskom Starom Meste a v Ružinove v prípade uzatvorenia kontraktu so štátnou spoločnosťou MH Teplárenský holding (MH TH) zaplatia v konečnom dôsledku aj obyvatelia iných mestských častí Bratislavy. Ako informuje Skupina Engie, ktorá aktuálne dodáva teplo v Ružinove a v Starom Meste, by sa podľa ich prepočtov náklady MH TH prenájmom zariadení v týchto dvoch mestských častiach zvýšili o 1,8 milióna eur. Spoločnosť MH TH vyhlásila, že v prípade, ak sa stane sekundárnym dodávateľom tepla v Starom Meste a v Ružinove, ich obyvatelia ušetria ročne desiatky eur.

MH TH dnes dodáva teplo v rôznych mestských častiach Bratislavy, napríklad v Karlovej Vsi či v Dúbravke, a to za jednu spoločnú cenu. Súčasná legislatíva pritom umožňuje stanoviť ceny tepla v Bratislave podľa mestských častí. „Má to tak spoločnosť Termming, zo Skupiny Engie či Veolia. Jedna cena spôsobuje, že náklady vynaložené v jednej mestskej časti znášajú aj obyvatelia iných mestských častí,“ tvrdí Engie. Ak by podľa nej poslanci Ružinova a Starého Mesta odhlasovali osobitným zreteľom, teda priamym zadaním, zmluvu s MH TH na 20 rokov, zvýšia tak náklady na teplo pre občanov v iných mestských častiach. „S prevádzkou kotolní a sekundárnych rozvodov sú totiž spojené náklady, ktoré bude znášať každý prevádzkovateľ,“ dodáva Engie.

Zároveň MH TH vo svojej ponuke podľa Engie garantuje to, že cena pre odberateľov v Ružinove či Starom Meste bude taká, ako inde v Bratislave. „Aká však bude a ako sa bude vyvíjať definované nie je. A keďže nie sú jasné kritériá, nebudú môcť mestské časti kontrolovať, či navýšenie cien v budúcnosti bude len z dôvodu nárastu cien palív, alebo v tom budú aj iné faktory,“ upozorňuje Engie s tým, že jediným v súčasnosti správnym a transparentným riešením je verejná súťaž viacerých uchádzačov, ktorá dokáže vygenerovať najvýhodnejšie podmienky pre odberateľov.

Pridaj komentár