Dátum: 18. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Najsilnejším alergénom pre najbližšie mesiace sa stáva peľ tráv

Pre dostatok vlahy a oteplenie ÚVZ SR predpokladá výrazný nárast denných koncentrácií peľu tráv z čeľade lipnicovitých na celom území Slovenska.

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom pre najbližšie mesiace sa stáva peľ tráv. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici v tlačovej správe vysvetlila, že pre dostatok vlahy a oteplenie predpokladajú výrazný nárast denných koncentrácií peľu tráv z čeľade lipnicovitých na celom území Slovenska.

Peľ brezy by mal alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahnuť v ovzduší len v chladnejších oblastiach Slovenska.

Peľ brezy by mal alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahnuť v ovzduší len v chladnejších oblastiach Slovenska. Peľová sezóna duba a buka podľa Lafférsovej prešla svojím vrcholom a vyššie hladiny ich peľu možno očakávať iba na severnom a strednom Slovensku. Zároveň sa na celom území končí peľová sezóna hrabu a jaseňa. „Peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov nás v tomto týždni potrápi pravdepodobne na celom území Slovenska,“ uviedla Lafférsová v prognóze na 20. týždeň. V prípade denných koncentrácií spór húb (plesní) platí, že počas teplejších dní stúpnu.

Spolu s peľom brezy, hrabu, duba a buka dominoval v uplynulom týždni v ovzduší najmä peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorý prispel k tvorbe žltých povlakov na autách, balkónoch či okrajoch mlák. Lafférsová dodala, že peľ brezy ešte dosahoval najmä na strednom a severnom Slovensku vysoké denné koncentrácie, pričom veľký podiel na tom mal vetrom transportovaný peľ z chladnejších regiónov. Monitorovacie stanice na strednom, severnom a východnom Slovensku zaznamenali v ovzduší vysoké denné koncentrácie peľu buka a duba. Alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahol peľ tráv z čeľade lipnicovitých najmä v teplejších oblastiach Slovenska.


Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahol alergiologicky významné denné koncentrácie najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

  • Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Žiline – 830 peľových zŕn v mvzduchu, v Banskej Bystrici – 425 peľových zŕn v mvzduchu a v Bratislave – 138 peľových zŕn v mvzduchu.
  • Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Bratislave – 94 peľových zŕn v mvzduchu, v Žiline – 121 peľových zŕn v mvzduchu a v Trnave – 52 peľových zŕn v mvzduchu.

Pridaj komentár