Dátum: 6. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Na Šrobárovom námestí v Petržalke pribudlo workoutové ihrisko, lavičky aj zeleň

V ďalších etapách revitalizácie námestia samospráva počíta s výsadbou zelene či vybudovaním výbehu pre psov.

Bratislavská Petržalka dokončuje revitalizáciu Šrobárovho námestia. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, pribudli tu lavičky, workoutové ihrisko aj stromy. Komplexná revitalizácia celého námestia bola v minulosti ocenená na viac ako milión eur, zatiaľ čo mestská časť mala na tento účel alokovaných len 200-tisíc eur z mimorozpočtových zdrojov. „Z tohto dôvodu sme boli nútení skresať práce na asi tretinu a rozdeliť tak projekt do viacerých etáp,” vysvetlila Eva Alexiová z referátu investičných činností Miestneho úradu Petržalka.

zdroj: facebook.com/bratislavapetrzalka

Úprava priestoru sa v prvej fáze dotkla najmä rekonštrukcie chodníkov, ktorej súčasťou bola aj výmena asfaltovej vrstvy, ale aj vybúranie starých chodníkov a vybudovanie nových trás. „Dôležitou bola aj úprava terénu navážaním zeminy na eliminovanie nerovností a následné zasiatie trávnikov,“ skonštatovala Halašková. Na námestí pribudol tiež nový mobiliár v podobe košov na triedený odpad, cyklostojana a 16 dizajnových lavičiek, ale aj verejne prístupné workoutové ihrisko v tesnom susedstve areálu základnej školy.

Šrobárovo námestie je jednou z najväčších zachovaných vegetačných plôch, ktorá vznikla pri masovej výstavbe bytových domov na najväčšom slovenskom sídlisku. „Dôvodom jeho aktuálneho skrášlenia bolo najmä chýbajúce funkčné využitie zelenej plochy,“ vysvetlila Halašková. V ďalších etapách samospráva počíta s výsadbou zelene či vybudovaním psieho výbehu.

Po inventarizácii drevín v réžii odborníkov miestneho úradu z oddelenia životného prostredia pristúpila mestská časť aj k výsadbe 23 stromov. Ďalších 33 plánuje vysadiť na jeseň tohto roka. Pitné fontánky boli z prvej etapy vylúčené z viacerých dôvodov. „Jedným z nich je aj pripojenie vodovodnej prípojky od areálu základnej školy, čím by sa výrazne zvýšila hodnota zákazky,” vysvetľuje Alexiová a dodáva, že inštaláciu pitných fontánok do budúcna nevylučujú.

Podobne je to aj so psím výbehom, jeho vybudovanie bolo predbežne nacenené na viac ako 25-tisíc eur. „V rámci čo najrozumnejšieho využitia financií uvažujeme nad možnosťou vybudovať výbeh vo vlastnej réžii pracovníkmi našej údržby,” skonštatovala Alexiová s tým, že moderný výbeh by mohli postaviť počas najbližších mesiacov. „Dovtedy tak môžu petržalskí psičkári bezplatne využívať tri oplotené výbehy v správe mestskej časti na Holíčskej, Vyšehradskej a Wolkrovej ulici,“ uzavrela.


Pridaj komentár