Najviac prípadov tohto ochorenia sa v posledných rokoch vyskytuje v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
Na Slovensku bol v minulom roku najvyšší počet kliešťovej encefalitídy za ostatných 20 rokov, konkrétne 184 prípadov tohto druhu. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková, najviac prípadov ochorenia sa v posledných rokoch vyskytuje v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Súvisieť to môže so zmenou klimatických podmienok, pre ktoré sa kliešte posúvajú na sever, ako aj do vyšších nadmorských výšok nad 1 000 metrov nad morom.
„Súvisieť to môže aj s pandemickou situáciou, ľudia trávili podstatne viac času v prírode. Rastúci trend výskytu ochorenia však sledujeme už dlhodobo,“ uviedla epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici s tým, že ľudia majú byť obozretní aj tento rok.
Vírus kliešťovej encefalitídy sa na človeka prenáša zaklieštením, prenášajú ho všetky vývojové štádiá kliešťa. Druhým spôsobom prenosu je konzumácia infikovaných nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu.
ÚVZ SR odporúča ľuďom, aby sa vyhýbali miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie. V prírode je dôležité nosiť vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom je možné parazita skôr zbadať. Úrad tiež radí používať repelenty a po návrate domov si dôkladne prekontrolovať celé telo.
Prisatý kliešť sa odstraňujte pinzetou, je potrebné ho vyťahovať pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Na kliešťa sa nemá kvapkať olej, keďže vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Po vybratí je nutné miesto prisatia hneď vydezinfikovať.
ÚVZ SR dodáva, že očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je možné absolvovať počas celého roka.