Dátum: 31. marca 2023 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Mláďa surikaty v ZOO Bratislava si rýchlo získalo obľubu u návštevníkov

V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa surikaty vlnkavej. Malá šelma s typickým štíhlym telom pieskovohnedej farby vzbudzuje pozornosť návštevníkov svojou bezprostrednosťou a zvedavosťou. Je rýchla, obratná, ľahko zapadla medzi ostatné surikaty, medzi ktorými pôsobí roztomilo svojím drobným vzhľadom. Surikaty sú v zoo mimoriadne obľúbené a často vyhľadávané zvieratá.

Surikata vlnková - Mláďa surikaty v ZOO Bratislava si rýchlo získalo obľubu u návštevníkov
Zdroj foto: ZOO Bratislava

Naše mláďa prišlo na svet 16. februára. Je stále bez mena, pretože pohlavie zatiaľ nie je možné určiť. Malá surikata je kŕmená materským mliekom, ale prijíma už aj normálnu stravu. Pochutnáva si na rôznych druhoch mäsa, surovom i varenom v kombinácii s ryžou, vajíčkom či zeleninou. Nepohrdne ani ovocím.

Gravidita surikaty trvá približne 11 týždňov. Samici sa môže narodiť až 5 mláďat. Hneď po narodení sú veľmi čulé a zvedavé. Na starostlivosti o mláďatá sa podieľa celá skupina. Pohlavne dospievajú do jedného roku života. Dožívajú sa priemerne 12 rokov. V súčasnosti sa nachádza v ZOO Bratislava 12 jedincov.

Surikata vlnková - Mláďa surikaty v ZOO Bratislava si rýchlo získalo obľubu u návštevníkov
Zdroj foto: ZOO Bratislava

Sú to pozoruhodné zvieratá. Tieto drobné šelmy s malými uškami a špicatým ňufákom sú mimoriadne spoločenské zvieratá. Vždy žijú v kolóniách, v noci spoločne odpočívajú a cez deň sú takisto v neustálom kontakte. Niekoľko dospelých zakaždým drží stráž – sú vztýčení na zadných labách, rozhliadajú sa po okolí a čokoľvek podozrivé ohlasujú prenikavým hlasom. Sú to zároveň obratní lovci. Aj preto im naši chovatelia do výbehu vkladajú živý hmyz, aby si ho mohli sami ukoristiť. Nepohrdnú ani hlodavcami.

Surikata vlnkavá (Surikata suricatta) pochádza z južnej Afriky. Odhaduje sa, že v divokej prírode žije približne 500-tisíc jedincov. O surikatách sa šíri viacero zaujímavých informácií. Napríklad sú imúnne voči jedu škorpiónov či hadov. Keď ulovia škorpióna, ako prvé odhryznú žihadlo, takže ho paralyzujú. Surikaty potrebujú jedna druhú na udržiavanie tepla v noci – túlia sa k sebe, lebo noci v púšti môžu byť veľmi chladné.

Surikata vlnková - Mláďa surikaty v ZOO Bratislava si rýchlo získalo obľubu u návštevníkov
Zdroj foto: ZOO Bratislava

Surikaty sa tiež rady vyhrievajú na slnku. Vystavia si k nemu brucho a teplo absorbujú do srsti, ktorá funguje ako zásobáreň tepla. Čierne kruhy okolo očí im slúžia ako slnečné okuliare, pretože pohlcujú slnečné svetlo. Ako môžete vidieť v ich výbehu v našej zoo, surikaty sú zdatné v zahrabávaní. V ušiach majú svalové záklapky, ktoré sa im pri hrabaní zatvoria, takže sa do nich nedostane piesok.

Pridaj komentár