Dátum: 14. septembra 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Mimoriadna zrážková situácia pokračuje aj naďalej, pokračujú aj výstrahy tretieho stupňa

Mimoriadna zrážková situácia pokračuje aj naďalej, pokračujú aj výstrahy tretieho stupňa. Informovala o tom meteorologička Jana Potanková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) . Ako informovala, nad karpatskou oblasťou sa nachádza tlaková níž, ktorá sa v ďalších hodinách bude pomaly vypĺňať a presúvať ďalej na východ. V platnosti sú výstrahy najvyššieho tretieho stupňa, ktoré platia pre okresy Malacky, Senicu, Skalicu a Myjavu. Najviac zrážok sa od štvrtku 12. septembra vyskytlo v Perneku, kde napršalo 192 mm zrážok, v Plaveckom Petri, kde spadlo 170 mm zrážok, v Sološnici, kde bolo 162 mm a v Skalici, kde napršalo155 mm.

„Za dnešný deň však nenapršalo silno len na Záhorí, kde za dnešný deň spadlo od 13 do 24 mm zrážok, ale aj na severe Žilinského kraja a ojedinele aj na Šariši a na Spiši. Najvyšší úhrn sa zaznamenal na stanici Jakubovany, kde od rána napršalo 50 mm zrážok. Najviac zrážok a najvyššie úhrny sa očakávajú ešte v priebehu dnešného dňa a noci, teda do zajtrajšieho rána,“ informovala meteorologička s tým, že môže spadnúť ešte do 30 mm, ojedinele do 80 mm zrážok. Plošne veľa zrážok sa očakáva ešte aj v pondelok v okresoch Malacky a Senica, je predpoklad, že celkový úhrn do pondelkového rána do 16. septembra prekročí hodnotu 230 mm zrážok. „V platnosti máme aj výstrahy pred silným vetrom pre západné Slovensko, najsilnejší vietor sme do tejto chvíli zaznamenali na staniciach v Slovenskom Grobe a v Bratislave na letisku, kde fúkal vietor 55 až 60 km/h a v nárazoch to bolo 70 km/h,“ doplnila Potanková. Vietor podľa predpovedí ešte zosilnie, a to počas najbližšej noci. V platnosti je preto výstraha druhého stupňa pre celý západ Slovenska a pre Žilinský kraj. Vietor v nárazoch môže dosahovať aj 100 km za hodinu, čo s rozmočeným povrchom predstavuje vysoké riziko padania stromov. Na krajnom juhozápade bude silno fúkať aj počas zajtrajšieho dňa.

Hydrológ Peter Smrtník zo SHMÚ doplnil, že museli reagovať aj na informácie zo zahraničia a upraviť na základe nich aj predpovede. „Vyzerá to tak, že Dunaj v hornej časti slovenského úseku Devín- Bratislava bude nad druhým stupňom povodňovej aktivity a Bratislava v treťom stupni. Táto vlna by mala kulminovať z nedele na pondelok, respektíve počas pondelka,“ informoval hydrológ. Do vývoja stredného a dolného úseku Dunaja zasiahne podľa jeho slov aj manipulácia na vodnom diele Gabčíkovo, pričom by mala mať pozitívny vplyv hlavne na situáciu v Bratislave, a to určitým znížením vodnej hladiny.

Podobne kritická situácia je podľa hydrológa aj na toku Morava, kde tiež budú prekračované tretie stupne povodňovej aktivity. Kulminácia na Morave sa očakáva rovnako z nedele na pondelok. Vydané sú aj hydrologické výstrahy pre celý úsek Moravy a Dunaja. „Musíme venovať pozornosť aj Malému Dunaju, kde sledujeme, ako sa manipuluje na vodnom diele, musíme venovať vysokú pozornosť aj prítokom Moravy na Záhorí, ako je Myjava a toky z východnej strany Malých Karpát,“ dodal Smrtník s tým, že akonáhle sa zvýši intenzita zrážok ako bolo predpovedané, tak je predpoklad, že sa opakovanie zvýšia hladiny menších malokarpatských tokov, respektíve prietokov na strednom Váhu až po región Kysúc. Možno budú prekročené stupne povodňovej aktivity aj v týchto lokalitách, prípadne aj na Hornej Nitre v povodí Žitavy. SHMÚ pravidelne obnovuje informácie a sleduje vývoj situácie aj v Českej republike, Nemecku a Rakúsku.

Pridaj komentár