Dátum: 24. júna 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Mestské lesy zrekonštruovali vinohradnícky chodník k Horárni Krasňany

Povrch chodníka opravili tak, aby bol vhodný pre peších, cyklistov aj rodičov s kočíkmi.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) zrekonštruovali vinohradnícky chodník k areálu Horáreň Krasňany. „Horáreň Krasňany je obľúbený rekreačný areál a druhý najviac využívaný vstup do lesoparku. Dopraviť sa sem bolo donedávna možné iba po úzkej asfaltovej ceste, ktorú spoločne využívali autá, peší aj cyklisti,“ uviedol Marek Páva z MLB a dodal, že mestské lesy preto minulý rok vybudovali paralelnú lesnú cestu iba pre peších a cyklistov, cez muničné sklady k horárni. „Tento rok sme od mesta dostali do správy aj vinohradnícky chodník, ktorý návštevníkov bezpečne a bez áut privedie od sídliska Krasňany, cez vinohradnícku krajinu k jazeru Vajspeter a následne až na horný úsek lesnej cesty cez muničné sklady k Horárni Krasňany,“ doplnil.

Zroj foto: Facebook.com/Bratislava – hlavné mesto SR

„Povrch vinohradníckeho chodníka sme opravili tak, aby bol vhodný nielen pre peších, ale aj pre rodičov s detským kočíkom a cyklistov,“ vysvetlil riaditeľ MLB Matej Dobšovič. Pribudli lesnícke odrážky, ktoré pri prudkých lejakoch odvedú vodu z cesty a predĺžia životnosť cesty. „Na cestu sme umiestnili aj lavičky, aby si mohli turisti počas prechádzky oddýchnuť. Návštevníkom tak ponúkame možnosť, ako sa vyhnúť asfaltovej ceste s autami a komfortne sa dopraviť do lesoparku cez malebné a bezpečné územie vinohradov,“ dodal.

Tento mesiac zároveň začala premávať linka 154 k rekreačnému areálu Horáreň Krasňany. „Linka elektrobusu sa začína v blízkosti električky na Peknej ceste a premáva cez víkendy a sviatky v polhodinových intervaloch,“ uviedol Páva. Spolu s vinohradníckym chodníkom MLB získali do správy aj lúku zarastenú náletovými drevinami pod jazerom Vajspeter. „Tú plánujeme v budúcnosti upraviť a ponúknuť návštevníkom na ľahkú formu rekreácie. Budú tu lavičky na sedenie, stoly, ihrisko pre deti a vodné prvky s využitím miestneho potoka, ktorý by sme radi vrátili do jeho pôvodného koryta,“ dodáva Páva. Na mieste opravujú starobylú studničku, ktorá sa podľa starých máp pravdepodobne volala Zbojnícky prameň a v spolupráci s reštaurátorom jej vracajú pôvodnú historickú podobu.

Pridaj komentár