Dátum: 25. júna 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Mestské lesy zrekonštruovali viaceré miesta na opekanie aj komunikácie

Mestské lesy v Bratislave (MLB) zrekonštruovali miesta na opekanie aj viaceré komunikácie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková. „V roku 2022 prešlo komplexnou rekonštrukciou 10 miest na opekanie, pribudli nízke lavičky, sety so stolmi, vďaka kamennej obrube a zapusteniu do zeme sú ohniská bezpečnejšie,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že cieľom je takto postupne opraviť všetky ohniská v lesoparku.

Z ďalších projektov MLB spomenula aj zrekonštruované parkovisko na Kamzíku, ktoré obnovili minulý rok. „Okrem úpravy povrchov vznikol oddelený koridor pre peších a cyklistov, päť vyhradených miest pre ZŤP osoby a bezpečnejší osvetlený priechod pre chodcov,“ doplnila Schmucková. Ako dodala, medzi aktuálne projekty patrí komplexná obnova bufetu na Partizánskej lúke v amfiteátri či postupná finalizácia obnovy bývalej horárne na Peknej ceste.

V roku 2022 prešiel kompletnou rekonštrukciou rekreačný areál medzi Račou a Mariankou – Malý Slavín, po rekonštrukcii ho sprístupnili vlani na jar. „Tvoria ho tri bezpečné ohniská a stoly so sedením, dominantným prvkom je nový vzdušný altánok, ktorý získal aj ocenenie CE ZA AR,“ priblížila hovorkyňa. Vlani tiež sprístupnili pobytové schody na brehu IV. Rybníka. Ide o jednoduchú drevenú konštrukciu, ktorá umožňuje posedieť si v blízkosti vodnej plochy rybníka a pozorovať okolie.

„Hlavné mesto a MLB zveľaďujú prostredie bratislavských lesov citlivo s ohľadom na prírodu,“ poznamenala Schmucková s tým, že koncepčne postupne obnovujú súvisiacu infraštruktúru – rekreačné areály, náučné chodníky, studničky, povrchy ciest, parkovísk a podobne. Okrem obnovovania existujúcej infraštruktúry a budovania novej MLB sledujú a monitorujú zdravotný stav stromov v rekreačných areáloch či v okolí frekventovaných turistických a cyklistických trás, a vykonávajú ďalšiu súvisiacu agendu v rámci svojej činnosti.

Mestské lesy sa v rámci svojej činnosti úspešne venujú aj ekovýchove, ponúkajú rôzne tematické programy najmä pre školy, škôlky, ale aj seniorov, mládež a dospelých. „Tento rok v polovici mája sme na Kamzíku otvorili nové moderné Centrum ekovýchovy, ktoré slúži ako zázemie pre organizovanie rôznych kurzov a seminárov týkajúcich sa ochrany prírody,“ doplnila hovorkyňa a pripomenula, že aj tento rok je možné využiť sezónne linky, ktoré návštevníkov odvezú k turistickým bodom v Bratislave.

Pridaj komentár