Dátum: 14. januára 2022 Autor: Metropola Komentáre: 0
Mestské lesy začínajú s ťažbou dreva, návštevníkov čakajú obmedzenia

Drevo budú skladovať na kraji lúky oproti Snežienke pri Ceste mládeže.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) dnes začínajú s ťažbou dreva, návštevníkov lesoparku čakajú dočasné obmedzenia. Informujú o tom mestské lesy na sociálnej sieti. „Dnes začíname výchovnú ťažbu dreva v poraste č. 966 v lokalite Pod Hrubým Drieňovcom. Drevo bude skladované na kraji lúky oproti Snežienke pri Ceste mládeže,“ uvádzajú MLB s tým, že ťažbu sa snažia vykonávať čo najšetrnejšie. „Návštevníkom sa ospravedlňujeme za dočasné obmedzenia. Po skončení ťažby miesto upraceme a dáme do pôvodného stavu,“ dodávajú.

Dôvodom ťažby dreva je podľa MLB premena pôvodne monokultúrnych porastov na prírode blízke lesy, ktoré sú druhovo a vekovo pestré. „Používame pri tom najšetrnejší dostupný spôsob – účelový výber, v lese tak nevznikajú otvorené plochy po ťažbe. Tie najcennejšie stromy nechávame v poraste na dožitie, nikdy nebudú vyrúbané,“ vysvetľujú mestské lesy. Okrem dominantného buka preferujú aj dub, lipu, javor, čerešňu, brezu a vŕbu. „Výsledkom budú stabilné lesy s vysokou rekreačnou a ochranárskou hodnotou. Tento proces, na ktorom spolupracujú lesníci s ochranármi, je už ukončený na približne polovici územia mestských lesov v Zónach kľudu,“ dodávajú.

Mestské lesy deklarujú, že cieľom ťažby dreva nie je dosiahnuť finančný profit a objem ťažby je výrazne znížený. „Ročný prírastok dreva v lese je 18-tisíc metrov kubických, ťažíme do 5-tisíc metrov kubických,“ konštatujú MLB s tým, že každý strom na ťažbu vyberajú v spolupráci s ochranármi. Až 54 percent lesa tvorí zóna bez ťažby dreva.

Pridaj komentár