Dátum: 25. septembra 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
POZOR! od 1. októbra 2023 už na chodníku neparkujte!

Bratislavská mestská polícia (MsP) upozorňuje na zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý bude platiť od októbra.

Ako informuje hovorkyňa MsP Barbora Krajčovičová, na dodržiavanie zákazu v Bratislave sa vo zvýšenej miere zamerajú aj hliadky MsP. Zákaz parkovania na chodníkoch bude platiť celoplošne. Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní dopravné značenie alebo zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú môcť aj naďalej bicykle, kolobežky a motocykle, pri ktorých ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

„Už zo skúsenosti z roku 2022, keď platil zákaz parkovania na chodníkoch počas marca, vieme, že s prvými podnetmi sa na linku 159 začnú ľudia obracať hneď po polnoci,“ uviedla hovorkyňa MsP s tým, že všetky prijaté oznamy budú preverovať priamo v teréne a zistené porušenia riešiť. Očakávajú však, že prípadov, ktorými sa budú musieť zaoberať v prvé mesiace, bude tak veľa, že budú musieť priorizovať tie, pri ktorých je priamo ohrozený život a zdravie, ako napríklad parkovanie pri priechodoch pre chodcov.

„Aj preto budeme veľmi často pristupovať k čo najrýchlejšiemu riešeniu v teréne, a to sankcionovaniu ľudí, ktorí porušujú zákon, cez inštitút objektívnej zodpovednosti,“ upozornila Krajčovičová a tým, že pri takto riešených situáciách príde pokuta majiteľovi vozidla na adresu trvalého bydliska. Výška pokuty je pritom pevne stanovená na 78 eur. Ak držiteľ vozidla pokutu uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa na dve tretiny sumy, čo je 52 eur. „V prípade riešenia priestupku priamo na mieste hliadkou, sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur,“ doplnila.

V súčasnosti MsP analyzuje vyťaženie hliadok a plánujú posilniť denné služby, aby vedeli čo najlepšie zvládať nápor volajúcich. „Už dnes nám na linku 159 príde denne v priemere 280 telefonátov,“ priblížila Krajčovičová. Ako dodala, momentálne tiež vyhodnocujú, v ktorých oblastiach je situácia s parkovaním vozidiel na chodníkoch najkritickejšia a na tieto úseky sa budú zameriavať intenzívnejšie. V týchto dňoch realizujú tiež informačnú kampaň v spolupráci s hlavným mestom, ktorou upozorňujú na zákaz parkovania na chodníkoch.

Pridaj komentár