Dátum: 1. augusta 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Mestská nájomná agentúra poskytla bývanie prvým rodinám

Bratislava sa pustila do viacerých opatrení na rozširovanie kapacity mestských nájomných bytov, zvýšenia dostupnosti bývania, a teda vyriešenia obrovského dlhu z minulosti.

Najnovšie sa z nového bývania tešia prvé rodiny, ktoré strechu nad hlavou získali vďaka Mestskej nájomnej agentúre, ktorá má potenciál prispieť k riešeniu bytovej krízy v Bratislave. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Mestská nájomná agentúra zabývala prvé štyri rodiny v priebehu apríla, mája a júna. Dva byty sú od spoločnosti Dostupný domov, čo je projekt Slovenskej sporiteľne, a ďalšie dva byty poskytla Bratislavská vodárenská spoločnosť. K aktuálne takto obývaným bytom majú v krátkej dobe pribudnúť ďalšie a už do konca tohto roka by mohlo byť takto obsadených celkom 12 bytov.

„Overený koncept Mestskej nájomnej agentúry sme spustili po vzore Prahy. Verím, že spolu s vlastnou výstavbou a spoluprácou so súkromným sektorom sa nám postupne podarí doplniť chýbajúce mestské byty a zlepšiť dostupnosť bývania aj pre ohrozené skupiny Bratislavčanov,” uviedla viceprimátorka hlavného mesta Bratislavy Lenka A. Plavuchová. V tejto fáze projektu sa do bytov Mestskej nájomnej agentúry môžu hlásiť domácnosti z mestských pobytových zariadení, a to najmä z mestských ubytovní Fortuna a Kopčany, Centra pre deti a rodinu Repuls, či z krízových bytov mesta. Rodiny do bytov navrhuje odborná skupina zložená z odborných zamestnancov a zamestnankýň sekcie sociálnych vecí magistrátu, pričom sa posudzuje sociálna, rodinná, ale aj finančná situácia domácnosti v bytovej núdzi. Na základe zraniteľnosti a potrebnosti je následne zostavený poradovník.

Mestská nájomná agentúra funguje ako platforma pre prenajímateľov bytov, ktorí sú ochotní prenajímať svoje byty ohrozeným obyvateľom. Ide napríklad o samoživiteľky, rodiny s vyšším počtom detí a nižším príjmom, či jednotlivcov so skúsenosťou s bytovou núdzou, ktorí majú ťažkosti dostať sa k nájomnému bývaniu v rámci bežnej ponuky. Už túto jeseň plánuje Mestská nájomná agentúra zverejňovať výzvy, do ktorých sa budú môcť zapojiť majitelia bratislavských bytov, ktorých takáto spolupráca zaujíma. Vďaka takto získaným bytom budú môcť ďalšie rodiny z ubytovní či krízových centier získať stabilné bývanie, v rámci ktorého im je umožnené riešiť svoju životnú situáciu a udržať si bývanie vďaka naviazanej sociálnej podpore.

Pridaj komentár