Dátum: 12. decembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Mesto vyhlásilo súťaž na dlhodobý prenájom mestských viníc

Záujemcovia môžu posielať návrhy do 14. januára 2022. Súťaž bude vyhodnotená začiatkom februára.

Bratislava chce oživiť mestské vinice, vyhlásila súťaž na ich dlhodobý prenájom. „Pestovanie hrozna a výroba vína má v hlavnom meste dlhú tradíciu. Bratislava chce, aby pretrvala aj do budúcnosti. Vyhlásili sme preto súťaž, ktorej cieľom je transparentný výber nových nájomcov mestských viníc,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Noví nájomcovia majú vzísť majú z radov miestnych vinohradníkov či lokálnych komunít a iniciatív. Záujemcovia môžu súťažné návrhy posielať do 14. januára 2022. Súťaž bude vyhodnotená začiatkom februára.

Mesto vyhlásilo súťaž na dlhodobý prenájom mestských viníc
Ilustračné foto | zdroj foto: shutterstock.com

Časť mestských viníc s rozlohou osem hektárov je momentálne neprenajatá a v zanedbanom stave. „To chce mesto zmeniť a oživiť ich pôvodnú funkciu. Preto vyhlásilo koncom novembra transparentnú súťaž na ich prenájom,“ vysvetlila Rajčanová. Nových nájomcov chce mesto nájsť pre vinohrady v katastrálnom území Vinohrady a Rača. Jednotlivé návrhy budú posudzovať podľa zverejnených súťažných kritérií. „Hodnotený bude vinohradnícky aspekt, teda ako daný návrh prispieva k miestnej ekonomike a ako nadväzuje na miestne tradície,“ dodala.

Podmienky súťaže sú navrhnuté tak, aby motivovali záujemcov zohľadňovať aj ekologické pestovanie viniča, podporu biodiverzity, ale tiež využívanie lokalít na rekreáciu a sprístupnenie priestoru pre návštevníkov. Metropolitný inštitút Bratislavy zároveň pripravuje podklady na tvorbu zadania urbanistickej štúdie pre bratislavské vinohrady s cieľom ich zachovania, ochrany, ale aj rozvoja tohto územia ako kultúrno-historického dedičstva Bratislavy.

Pridaj komentár