Situáciu s ľuďmi bez domova na území Bratislavy mapujú prevažne hliadky mestskej polície.
Bratislava plánuje sčítanie ľudí bez domova, aktuálne ich eviduje približne 4-tisíc. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková s tým, že toto číslo zahŕňa aj rodiny a jednotlivcov v bytovej núdzi alebo v neistom bývaní na komerčných ubytovniach. „Neevidujeme aktuálne výrazný nárast počtu ľudí, ktorí prišli o domov,“ dodala hovorkyňa. Mesto malo v pláne v rokoch 2021 a 2022 realizovať sčítanie ľudí bez domova, keďže posledné sčítanie sa konalo pred piatimi rokmi. „Sčítanie však bolo odložené z dôvodu pandémie a plánujeme ho zrealizovať v budúcom roku,“ doplnila Schmucková.
Situáciu s ľuďmi bez domova na území Bratislavy podľa hovorkyne mapujú prevažne hliadky mestskej polície (MsP), pričom medzi exponované lokality patrí centrum mesta, ako napríklad Kamenné námestie, Poštová a Ventúrska ulica, ale aj okolie Pamätníka SNP, pod Michalskou bránou a v blízkosti Hlavnej stanice, ale aj inde v Petržalke či Novom Meste. „Pokiaľ ide o kompetencie MsP, mestskí policajti nemôžu bez dôvodu vykázať ľudí z verejného priestoru,“ vysvetlila s tým, že v prípadoch, v ktorých príde k porušovaniu všeobecne záväzných nariadení, ako napríklad konzumácia alkoholu na verejnosti alebo znečisťovanie priestoru, zasahujú policajti bezodkladne.
Hliadky MsP s ľuďmi bez domova komunikujú na pravidelnej báze. „Vždy sa snažia preveriť potreby daného človeka a zistiť situáciu. Na základe zistených skutočností ho pracovníci usmernia na miesta alebo neziskové organizácie, ktoré mu vedia pomôcť a venujú sa individuálnej práci s osobami bez domova s cieľom zlepšenia životnej situácie,“ skonštatovala Schmucková s tým, že na riešení podnetov spolupracuje MsP aj s pracovníkmi mestského terénneho tímu (MTT) a tiež sociálnymi pracovníkmi príslušnej mestskej časti. Súčasťou agendy MTT je aj participácia na riešení krízových situácii, ktoré vyžadujú bezodkladné riešenia v reakcii na podnety verejnosti či iných subjektov. „Najviac podnetov evidujú pracovníci MTT v Bratislave V, nasledujú Bratislava I a Bratislava III,“ doplnila.
Mesto podľa hovorkyne prinieslo viacero nových projektov zameraných na pomoc ľuďom bez domova alebo priamo na ukončenie bezdomovectva. V období pandémie zaviedlo karanténne zariadenie, ktoré využilo viac ako 300 ľudí bez domova a v čase ústupu ochorenia využilo svoje kapacity aj pre poskytnutie krízového ubytovania. Mesto tiež zaviedlo pre ľudí bez domova zimný krízový režim. „Bratislava ako prvá samospráva na Slovensku začala ukončovať bezdomovectvo prostredníctvom realizácie prístupu Bývanie ako prvé, na ktorý v prvej testovacej fáze vyčlenilo deväť bytov a na základe úspechov ide počet týchto bytov zvyšovať,“ uviedla hovorkyňa.
Kľúčovými sú podľa magistrátu aj mestské ubytovne, ktoré poskytujú ubytovanie na päť rokov pre 390 ľudí, z toho 190 detí. „Dôležitým faktorom je aj výrazné financovanie foriem pomoci, ktoré v Bratislave realizujú mimovládne organizácie – poskytovatelia sociálnych služieb denných centier, stredísk osobnej hygieny, terénnej sociálnej práce a nocľahárne. V priemere mesto financuje tieto kľúčové sociálne služby sumou vo výške 800-tisíc eur,“ poznamenala Schmucková. Ako dodala, mesto ročne prerozdelí viac ako 120-tisíc eur v rámci grantovej výzvy zameranej na prevenciu a ukončovanie bezdomovectva. „V najbližšej dobe pripravujeme spustenie krízového ubytovania, ktoré krátkodobo poskytne útočisko ľuďom v bytovej kríze po živelnej alebo vážnej sociálnej udalosti pripravujeme aj vznik nového mestského útulku, ktorého činnosť plánujeme spustiť v priebehu tohto roka,“ uzavrela.