Dátum: 4. januára 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Materské a základné školy sa 10. januára otvárajú podľa školského semaforu

Regionálni hygienici ukončili všetky vyhlášky, ktorými zatvorili školy na neurčito.

Školy by tak podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR mali po zimných prázdninách od 10. januára pri aktuálnej epidemickej situácii automaticky pokračovať vo vyučovaní.

Regionálni hygienici ukončili všetky vyhlášky, ktorými zatvorili školy na neurčito. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Školy by tak po zimných prázdninách pri aktuálnej epidemickej situácii mali automaticky pokračovať vo vyučovaní od 10. januára. Otvorené by mali byť vo všetkých farbách okresov a pre všetky deti. Školy by sa mali riadiť manuálom Školský semafor. Cieľom je vrátiť sa do pôvodného režimu, keď sa školy nezatvárali plošne. Ministerstvo dodalo, že tak ako doposiaľ, v triedach môže riaditeľ prerušiť vyučovanie, pokiaľ trieda príde do kontaktu s pozitívnou osobou. Aj regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu svojím rozhodnutím obmedziť prevádzku vo viacerých triedach alebo vo všetkých triedach z dôvodu výskytu ohniska nákazy.

„Epidemická situácia sa zlepšila, podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva SR je počet hospitalizovaných nižší a rovnako klesá aj prírastok pozitívnych, a preto nevidím dôvod, aby sa žiakom neumožnilo prezenčné vzdelávanie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý pravidelne vyzýva rodičov k zodpovednosti, aby brali do úvahy potrebu prezenčného vzdelávania svojich detí. Ministerstvo doplnilo, že k 1. decembru 2021, týždeň pred postupným zatváraním tried a škôl regionálnymi hygienikmi sa 81,6 percenta tried hlásených v týždennom hlásení prostredníctvom online formulára vzdelávalo prezenčne, uskutočnilo sa viac než 440-tisíc testov a dve tretiny škôl nemali v danom týždni ani jednu triedu v karanténe. Odbor komunikácie a marketingu doplnil, že na povinné testovanie neexistuje právny rámec, avšak testy využíva drvivá väčšina žiakov, obzvlášť na druhom stupni a strednej škole.

Ministerstvo informovalo, že k 8. decembru 2021 bolo naskladnených 860-tisíc Ag samotestov a 17. – 20. decembra 2021 bolo naskladnených ďalších 1,5 milióna Ag samotestov. Začiatkom tohto týždňa (4. – 5. januára) má byť naskladnených ďalších 1,5 milióna samotestov na okresné úrady v sídle kraja, ktoré sú pripravené na distribúciu. „Celkovo tak v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, Správou štátnych hmotných rezerv a Ministerstvom vnútra SR bolo do okresných úradov v sídle kraja dodaných 14 560 000 samotestov,“ uzavrelo.

Pridaj komentár