Dátum: 27. decembra 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
KOLOTOČ LA FONTAINE a CIRKUS LA FONTAINE

dve rozhlasové hry pre celú rodinu – podľa bájok Jeana de La Fontainea 31. 12. od 13.30 hod. na Rádiu Devín RTVS

Len prednedávnom sme si pripomenuli 400-té výročie narodenia veľkého francúzskeho spisovateľa obdobia klasicizmu Jeana de La Fontainea, známeho predovšetkým prostredníctvom jeho alegorických bájok. Slovenský rozhlas pripravil do svojho sviatočného silvestrovského vysielania premiérové uvedenie dvoch rozhlasových mini hier pre celú rodinu, s názvom KOLOTOČ LA FONTAINE a CIRKUS LA FONTAINE. Hry sú novými dramatizáciami La Fontainových skvostov. Prinášajú pôvabný kaleidoskop zvieracích hrdinov a postavičiek, ktoré sa správajú ako ľudia. Sú plné humoru, životnej múdrosti a skúsenosti. Výsmechu aj sebairónie, kritiky spoločenských poriadkov. Odrazom pozorovania prírody a jej zvieracích tvorov, ale aj ľudského hemženia sa.

La Fontainove bájky nie sú tendenčné, ani poplatné akejkoľvek dobe. A pritom práve dnes sú ešte aktuálnejšie a nadčasové. Snažili sme sa ich prerozprávať novým, dramatickým, výsostne rozhlasovým jazykom, hovorí režisér a scenárista Svetozár Sprušanský. Rozhlasová nahrávka vznikla v gescii dramaturgičky Beaty Panákovej, obohatená o výraznú plasticitu zvukového majstra Stanislava Kaclíka, o zhudobnené pointy v hudobnom šate Víťazoslava Kubičku a Petra Zagara, s vtipnými textami piesní Martina Sarvaša.

Herečka Lucia Vráblicová nám počas nahrávania svoje Líštičky povedala: La Fontaineove bájky sú večné, neustále pravdivé a pritom vtipné. Pretože človek je nepoučiteľný a jeho povaha sa nemení. Malí aj tí veľkí sa už po stáročia zabávajú pri pohľade do zrkadla svojich vlastností a nerestí, ktoré im nastavujú. Herec Pavol Plevčík dopĺňa: A my sme sa skvele „pohrali“ s interpretáciou našich zvieracích postáv. A ešte niečo: Tvorba v rozhlase, a ešte pre detského poslucháča je vždy pre herca radosťou.

V iskrivej a hravej interpretácií sa predstaví vyše dvadsať hercov Divadla Nová scéna. Poslucháči si vypočujú Martina Kaprálika, Petra Makranského, Michala Candráka, Pavla Topoľského, Andreu Somorovskú, Pavla Plevčíka, Marcela Ochránka, Luciu Vráblicovú, Dáriusa Kočiho, Miroslavu Drínovú, Janu Lieskovskú, Lukáša Pištu, Jána Mistríka, Vladislava Plevčíka, Romanu Dang Van, Tomáša Majlátha, Karin Olasovú, Dušana Kaprálika, Lukáša Pavláska, Katarínu Čillíkovú a Jozefa Antáleka.

Počas silvestrovského popoludnia – 31. 12. od 13.30 hod. na Rádiu Devín RTVS – budú vašimi spoločníkmi dvaja samoľúbi kohúti, odvážna myška a lev, vlci aj naivné ovečky, snaživý mravec a cikáda, láskavá holubica a sup, prefíkaná líška či havran, nadutá žaba aj vôl, vystrašený zajac… Ale predovšetkým pôvabný jazyk, úprimný humor a nadhľad, farbistý obsah, herecká premenlivosť či vtipné pointy. To oni vám spríjemnia posledné hodiny starého roka. Aby ste sa mohli – veľkí aj malí – stať v tom novom roku aspoň o niečo lepšími.

Pridaj komentár