Dátum: 11. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Keď zima v Bratislave bývala iná

Aktuálne počasie v Bratislave skôr pripomína jar než zimu. Teploty sa vyšplhali nad 10 stupňov a po snehu niet ani pamiatky. Nebývalo tomu však vždy tak. Vyspovedali sme pre vás Kramárčanov, ktorí si zimu v Bratislave pamätajú inak.

Zima na Kramároch a Kolibe

Ivan a Petra prežili na Kramároch celý svoj život. Pre časopis Metropola nám povedali, ako si spomínajú na zimy v tejto časti mesta keď boli ešte deti. Hlavnou zábavou bola samozrejme sánkovačka. Deti si miesto na sánkovanie našli kdekoľvek. Na Kramároch je to vďaka kopcovitému terénu jednoduché. A neostalo len pri sánkovačke. Obaja spomínajú, ako na Kolibe ešte fungoval vlek na mieste, kde je dnes bobová dráha. A nielen tam. Vlek bol ešte o niečo vyššie blízko lanovky.

„Zobrali sme lyže na plecia a vyšlapali sme pešo na Kolibu. Vtedy tam nebol klasický vlek ako ho poznáme dnes. Bola tam „kotva“, ktorú ste si požičali, pripevnili si ju na pás a sami ste sa následne s ňou pripojili na vlek. No a po lyžovačke ste mohli ísť cez les na lyžiach až na Kramáre.“

Deti si však vedeli nájsť aj inú zábavu. Po Vianociach pozbierali vyhodené stromčeky z ulice, nahádzali ich na kopu, zahádzali snehom a stavali si z nich bunkre. Ďalšia obľúbená činnosť bola výroba klziska.

„Cez pivničné okno sme natiahli hadicu von a polievali sme vodou betónovú plochu pri paneláku, aby zamrzla a neskôr sme sa na nej korčuľovali.“

Zima na Kramároch a Kolibe

Autá bolo vidieť iba zriedka

Cesta na „horných Kramároch“ nebola udržiavaná tak, ako hlavná cesta a MHD tu ešte nepremávala. Deti sa preto nemuseli báť, že ich zrazí auto. Autá dávali prednosť im. Veľakrát sa dokonca stalo, že si deti odskočili od hry a pomáhali roztlačiť zapadnuté autá. A keď boli také mrazy, že zamrzla cesta, tak sa po nej korčuľovali dole kopcom až k hlavnej ceste.

Dnes je doba iná. Áut jazdí oveľa viac a snehu je oveľa menej. Veríme však, že sa zima ešte vráti v plnej sile a bratislavské deti si ešte užijú sneh.

Pridaj komentár