Dátum: 11. júla 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
HYGIENICI: Upozorňujú na kozmetické výrobky obsahujúce zakázané látky

Do systému na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch ho nahlásili kontrolné orgány v Čechách, Litve a Nemecku.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch ho nahlásili kontrolné orgány v Čechách, Litve a Nemecku. Výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku. Informácie poskytol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Ide o telový krém s názvom Latte di Mandorla, Crema Vellutante značky Marie Laurent MLobsahujúci zmes konzervačných látok, ktoré sú povolené len do zmývateľných výrobkov. Krém môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb.

Maska na tvár s názvom Hyaluron + Raspberry extract leave-on sleepng mask znacky Sence beauty obsahuje Butylphenyl Methylpropional, čo je zakázaná látka. Látku obsahuje aj revitalizačný krém na ruky a latke Mumijo shilajit hand and elbows revitalizing cream značky Belita, ktorý sa nachádza v tmavej plastovej tube s čiernym uzáverom. Rovnakú zakázanú látku obsahuje aj krém na ruky Ultra hand care značky Belita a sérum na rast vlasov s názvom MEZO hair complex značky Belita, maska na tvár Skinlite Hyaluronic acid x 3 Face mask značky Skinlite.

Medzi nebezpečnými výrobkami je aj farba na vlasy henna s názvom Burgundy Henna značky Royal a farba na vlasy s názvom Black Henna značky Royal, ktoré obsahujú Barium peroxide s obsahom bária, ktorá je v kozmetických výrobkoch zakázaná. Bárium sa môže ľahko vstrebávať a má toxické účinky na organizmus, ktoré narúšajú činnosť svaov, srdca a obličiek. To môže viesť k arytmii, paralýze alebo gastrointestinálnym zmenám. Výrobok obsahuje ak p-aminophenol a p-phenylenediamine a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej rekaice látok a pripravovanej zmesi. Látky môžu vyvolať alergickú reakciu.

Orgány nahlásili aj telový krém Crema Corpo Revitalizzante Aloe Vera značky Marie Laurent ML, v ktorom sa nachádza zmes konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone. Túto zmes obsahuje aj telový krém značky Vdl Natural Care Miel.

Farba na vlasy s názvom Brown Henna značky Royal obsahuje Toluene-2,5-Diamine, 5-Amino-o-cresol a p-aminophenol, p-phenylenediamine a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v pripravovanej zmesi. Látky môžu vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu.

Stylingová pena na vlasy s názvom Studio 2000 System Professional Mouse Pro-vitamine B5 značky Studio 2000 System obsahuje Butylphenyl Methylpropional, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Nebezpečným kozmetickým výrobkom je tiež farba na vlasy s názvom Henne Natur, Henna Kina: Haarfärbemittel, Kupferschimmer značky Hennedrog z Francúzska, ktorá obsahuje zakázanú látku monocrotophos.

Pridaj komentár