Dátum: 21. augusta 2020 Autor: SITA Komentáre: 0
Hlavné mesto tvrdí, že má situáciu s komármi pod kontrolou

Bratislava denne monitoruje liahniská komárov. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „V boji s komármi sa mohlo mesto rozhodnúť pre cestu chemického alebo biologického postreku. Chemický postrek sme zavrhli, keďže je dokázané, že účinky týchto látok majú vážne škodlivé dopady na zdravie ľudí a hubia aj iné druhy živočíchov,“ vysvetľuje mesto. Chemický postrek v chránených oblastiach – v Lužných lesoch, Malých Karpatoch alebo na Devínskej kobyle, ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami, je pre mesto neakceptovateľný a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ho zákon ani neumožňuje.

 biologický postrek prostriedkom BTI

Mesto sa rozhodlo pre biologický postrek prostriedkom BTI, ktorý je šetrný k zdraviu ľudí aj k životnému prostrediu, a aplikujú ho tiež v Rakúsku, ktoré čelí rovnakému problému. Chemický postrek ničí komárov, zatiaľ čo biologický ničí larvy skôr, ako sa z nich komáre vyvinú. „Aby bol biologický postrek účinný, je potrebné systematicky monitorovať liahniská a aplikovať ho vtedy, keď sú komáre v štádiu larvy. To presne naši odborníci robia a za posledný mesiac sme tak vykonali 83 monitoringov rizikových lokalít,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že sa im tak podarilo stlmiť premnoženie komárov v záplavových územiach, keď sa na konci júla z dôvodu zvýšenej hladiny vyliali viaceré vodné toky.

„Vďaka systematickému monitoringu sme v posledných týždňoch zachytili aktívne liahniska a ihneď vykonali 18 zásahov s BTI v rôznych mestských častiach. Kontroly týchto zásahov potvrdili ich účinnosť, v mnohých prípadoch bolo zlikvidovaných až 100 percent lariev,“ podotkol magistrát a dodal, že aktuálna vlna komárov má životnosť približne tri týždne a tie biologicky už nie je možné vyhubiť. „Ale tak ako doteraz, naďalej monitorujeme liahniská a budeme aplikovať biologický postrek, keď sa vyskytnú ďalšie aktívne liahniská,“ doplnilo mesto.

[Total_Soft_Poll id=“2″]

„Objavujú sa ankety a žiadosti, aby mesto voči komárom zasiahlo, inak ako chemicky to ale možné nie je,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že mestské časti môžu požiadať príslušné úrady o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany o chemický postrek a hlavné mesto im nebude prekážkou. „Treba však v tejto súvislosti doplniť, že ak aj úrady kalamitný stav vyhlásia a chemický postrek povolia, nebude možné ho aplikovať v mnohých chránených územiach, kde sa väčšina liahnisk komárov práve nachádza a bude sa aplikovať prevažne v intravilánoch, kde sú tieto zdraviu škodlivé látky v priamom kontakte s obyvateľmi,“ uzavrelo mesto.

Foto: Shutterstock

Pridaj komentár