Dátum: 16. septembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Hlavné mesto pripravuje v rámci Európskeho týždňa mobility viacero akcií

Obyvateľov čaká deň otvorených dverí v dopravnom podniku, vylepšenia MHD či zvýhodnený ročný lístok na bikesharing.

Bratislava pripravuje v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) viacero akcií. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Dopravný podnik Bratislava (DPB) pripravil deň otvorených dverí, prehliadku vozidiel a sprievodný program, predstaví ďalšie vylepšenie mestskej hromadnej dopravy (MHD). „Mestský bikesharing Slovnaft BAjk zavádza zvýhodnený ročný predplatný lístok na žltý bajk,“ uviedla Rajčanová.

Dopravný podnik počas dňa otvorených dverí v sobotu 18. septembra od 10:00 do 16:00 priblíži verejnosti fungovanie podniku, záujemcovia si môžu prezrieť vozidlá, ich výpravu a údržbu, ako aj priestory depa. Pripravená je prehliadka dvadsiatich vozidiel z flotily DPB a desiatich historických vozidiel, ktoré vypravujú pri špeciálnych príležitostiach. Návštevníci sa môžu oboznámiť s fungovaním depa prostredníctvom komentovanej jazdy Cabrio busom. Záujemcovia o prácu v DPB môžu využiť prítomnosť zamestnancov personálneho oddelenia. Program doplnia aktivity pre deti, ako aj rozhovory o mobilite, ktorých účastníčkou bude aj námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová. Tá vystúpi v diskusii s predsedom DPB Martinom Rybanským na tému – MHD ako udržateľný spôsob prepravy.

„Heslom ETM je Buďme zdraví, cestujme ekologicky a dlhodobým cieľom mesta je podporovať obyvateľov vo využívaní ekologických foriem dopravy. Aj preto pripravujeme ďalšie zlepšenie MHD, o ktorom budeme spolu s DPB informovať počas ETM,“ skonštatovala hovorkyňa mesta a dodala, že práve ETM dáva mestám priestor skúšať nové spôsoby, ako priblížiť ekologickú dopravu svojim obyvateľom. Bratislava využila v roku 2019 túto príležitosť na pilotnú skúšku zavedenia ročného predplatného lístka na MHD za 199 eur. „Veľký záujem cestujúcich, ako aj následné spracovanie dát ukázalo, že takýto lístok je možné zaviesť natrvalo a celoročnú električenku o 25 percent lacnejšiu oproti pôvodnej sume si môžu cestujúci zakúpiť od júla tohto roku,“ doplnila.

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk v spolupráci s mestom a Bratislavskou integrovanou dopravou zlepšuje dostupnosť žltých bajkov vďaka novým zvýhodneným predplatným lístkom. „Majiteľom ročných predplatných cestovných lístkov platných v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji a taktiež ročných lístkov zakúpených v DPB na platobné karty poskytne Slovnaft BAjk zľavu na ročné predplatné služby bikesharing,“ poznamenala Rajčanová. Ročný klasik lístok si tak užívatelia môžu kúpiť za zvýhodnenú cenu 19,20 eura. „Za túto zníženú cenu si predplatné na Slovnaft BAjk doteraz mohli zakúpiť len študenti a učitelia,“ dodala. Zľava platí pri nákupe ročného klasik lístka, ktorý umožňuje neobmedzený počet jázd trvajúcich do 30 minút.

Pre zvýšenie komfortu užívateľov sa služba v tomto roku rozširuje do Karlovej Vsi a Podunajských Biskupíc. V pláne je aj zahustenie existujúcej siete dokovacích staníc. „Počas letnej sezóny Slovnaft BAjk inštaloval dve nové dokovacie stanice pri obchodnom centre OC VIVO, dve stanice v Karlovej Vsi a jednu v Podunajských Biskupiciach,“ uviedla hovorkyňa mesta. V súčasnosti je služba dostupná v šiestich mestských častiach – Staré mesto, Nové Mesto, Petržalka, Ružinov, Rača, Vrakuňa. „Počas vrcholu sezóny majú užívatelia v uliciach k dispozícii každý deň 500 až 650 bicyklov,“ doplnila.

V sobotu 18. septembra sa bude počas ETM konať aj cyklojazda cez mosty so začiatkom o 17.30 na Tyršovom nábreží pri priestoroch Cyklokuchyne. „Táto cyklojazda je vhodná aj pre rodiny s deťmi a bude v doprovode mestskej polície,“ uzavrela Rajčanová.

Pridaj komentár