Dátum: 5. augusta 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Dornkappel alebo aj Mexiko. Viete o ktorú mestskú časť v Bratislave ide?

Dornkappel bola kedysi periféria Bratislavy, dnes je to relatívne pokojná štvrť. Označovaná bola aj ako Torrnkapel či Mexiko. Dnes tvorí súčasť mestskej časti Ružinov. Viete aký je jej názov dnes?

Vznik mestskej časti Dornkappel

Ide o dnešnú Trnávku. Od roku 1655 bola známa pod názvom Torrnkapel a od roku 1865 do roku 1945 ju nevolali inak ako Dornkappel. Tento názov vznikol z nemeckého „Dorn (tŕnie) “ a „Kappel“ (kaplnka). Kaplnka so zvonicou v Trnávke skutočne stála a dodnes má ulica na tomto mieste názov Pri zvonici. Táto zvonica svojím zvukom oznamovala začiatok a koniec pracovnej smeny v neďalekej tehelni. V tejto tehelni sa dočasne zamestnávali obyvatelia, ktorí sem prichádzali za zárobkom z rôznych častí Slovenska. Okrem tehelne pracovali aj v iných v tej dobe novovznikajúcich fabrikách ako Dynamit Nobel či cvernová továreň.

Od roku 1869 po Mexiko

Dornkappel pôvodne tvorili lúky, polia a pasienky s rozlohou viac ako 1 300 ha. Prvé osídľovanie v tejto časti Bratislavy začalo okolo roku 1869. Prvý byt bol služobný byt kočiša na majeri Jurajov dvor. Na začiatku 20. storočia sem začali prichádzať za lepším životom občania, ktorí opustili svoje rodné obce väčšinou na Považí a Žitnom ostrove. V Bratislave však bol v tomto období veľký problém s ubytovaním. Preto týmto prisťahovalcom mesto začalo prideľovať lacnejšie parcely na stavbu provizórnych domčekov. Boli to v podstate búdy postavené z odpadu, dosiek a kusov plechu, ktoré našli v rozbúraných stavbách v meste. Aj pre túto svojskú architektúru túto mestskú časť istý čas prezývali „Mexiko“.

Zdroj: Archív výtvarného umenia, AVU SNG

Od Masarykovej kolónie po súčasnosť

Postupne sa plánovala urbanizácia a so štátnou podporou bola postavená tzv. Žandárska kolónia. Dnes tento súbor domov poznáme pod názvom Masarykova kolónia. Ide o 30 dvojdomov, ktorých špecifickým prvkom sú zalomené štíty striech, čo spolu vytvára zaujímavý efekt. Tieto domy sú zapísané aj ako pamätihodnosti Ružinova, ale aj Bratislavy. Aj to je dôvod, prečo sa všetky zásahy do ich architektúry musia robiť s ohľadom na ich históriu. V období socializmu sa z Trnávky už postupne stávalo plnohodnotné miesto na život. Postavený bol kostol, materská a základná škola, stredné školy, futbalové ihrisko, polícia, pošta a drobné služby a obchody. Vybudovaný bol aj dom kultúry. Dnes túto štvrť poznáme ako pokojnú vilovú štvrť a mnohí obyvatelia si ju práve preto vyberajú za svoj domov.

Zdroj: www.asb.sk

Pridaj komentár