Dátum: 11. augusta 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Dopravný podnik Bratislava pokračuje v obnove vozidiel MHD, chce nakúpiť 30 jednosmerných električiek

V súvislosti s nákupom nových električiek bratislavský dopravný podnik podpísal s ministerstvom dopravy a výstavby zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku.

Dopravný podnik Bratislava, a. s. (DPB) pokračuje v postupnej obnove svojho vozidlového parku mestskej hromadnej dopravy (MHD). Najnovšie plánuje nakúpiť tridsať nových jednosmerných električiek, pričom chce na to využiť aj peniaze Európskej únie z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Z tohto dôvodu verejný dopravca v hlavnom meste v utorok podpísal s Ministerstvom dopravy a výstavby SR zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na realizáciu tohto projektu.

Celková hodnota za nákup 30 električiek cez dva projekty je 73,6 mil. eur. Z toho nenávratný príspevok zo zdrojov EÚ a z domáceho spolufinancovania dosahuje 62,5 mil. eur. Nové nízkopodlažné električky nahradia zastarané slúžiace aj štyri desaťročia. Desať vozidiel v prvom projekte a dvadsať vozidiel v druhom plánuje DPB nakúpiť už v najbližšom čase. Aktuálne súťaží dodávateľa, s ktorým podpíše zmluvu na dodávku nových električiek do dvoch rokov.

Dopravný podnik Bratislava pokračuje v obnove vozidiel MHD, chce nakúpiť 30 jednosmerných električiek
Slávnosť podpisu zmluvy o NFP na nákup 30 jednosmerných veľkokapacitných električiek (© DPB, a. s., web: imhd.sk)

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) označil nákup nových električiek pre Bratislavu v rámci dvoch projektov za 49 mil. eur a takmer 25 mil. eur za významnú vec. „V zásobníku Operačného programu Integrovaná infraštruktúra máme aj ďalšie projekty. Sme pripravení spolupracovať aj naďalej. Ako minister dopravy absolútne podporujem ekologickú koľajovú verejnú dopravu a toto je jednoznačne budúcnosť verejnej osobnej dopravy,“ povedal Doležal. Verí, že verejné obstarávanie dodávateľa električiek bude korektné, pričom očakávaný podpis zmluvy by mal byť na jeseň tohto roka. „Zmluva o nenávratnom finančnom príspevku garantuje Dopravnému podniku Bratislava financovanie vďaka Európskej komisii a Operačnému programu Integrovaná infraštruktúra,“ dodal minister dopravy.

Predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský uviedol, že v roku 2023 by mohlo byť 75 % vypravovaných električiek bezbariérových a plne klimatizovaných. V dopravnom podniku sa podľa neho od začiatku sústreďujú na efektívne čerpanie všetkých dostupných zdrojov. „Eurofondy sa snažíme využiť naplno. Rozbehnutých máme preto viacero súťaží na nové autobusy a trolejbusy, vďaka ktorým chceme prepravu hromadnou dopravou spraviť ešte atraktívnejšou,“ povedal Rybanský. Hlavnému mestu podľa primátora Matúša Valla veľmi záleží na tom, aby cestujúci mali dôvod prestúpiť z áut do mestskej hromadnej dopravy. „Električka je najobľúbenejším dopravným prostriedkom v Bratislave. Pevne verím, že verejné obstarávanie dopadne dobre a už čoskoro sa začne proces ich výroby,“ dúfa Vallo.

Pridaj komentár