Dátum: 13. júna 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Prezidentský palác

Inaugurácia novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho sa bude konať už túto sobotu, 15. júna 2024 v Redute. Táto udalosť si zároveň vyžiada aj určité dopravné obmedzenia v okolí Reduty, Staromestskej ulice, letiska M. R. Štefánika, hradu Devín, Bratislavského hradu či Štefánikovej mohyly.

Priebeh inaugurácie

V sobotu 15. júna 2024 presne o o 12:00 zloží Peter Pellegrini sľub do rúk Ivana Fiačana, šéfa Ústavného súdu SR. Slávnostná schôdza parlamentu bude prebiehať v Redute a povedie ju podpredseda parlamentu Peter Žiga. Po ukončení schôdze sa prezident presunie na Hviezdoslavovo námestie, kde sa uskutoční prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Po prehliadke sa prezident zúčastní slávnostnej bohoslužby slova Te Deum v Dóme sv. Martina. Po bohoslužbe prezidentovi Zuzana Čaputová odovzdá kľúče od Grasalkovičovho paláca, ktorého súčasťou bude aj prehliadka Čestnej stráže prezidenta. Následne prezident absolvuje obed s hosťami, ktorých si sám pozve. Poobede si nový prezident uctí položením vencov pamiatku Milana Rastislava Štefánika pri mohyle v Ivanke pri Dunaji. Následne sa presunie do Devína, kde si podobným spôsobom uctí pamiatku obetí komunistického režimu pri pamätníku Brány slobody. Na záver sa bude konať slávnostná štátna večera.

Aké dopravné obmedzenia nás čakajú?

Hlavné dopravné obmedzenia sa dotknú okolia Reduty, kde bude konať inaugurácia. Úplne vylúčená bude premávka vrátane električiek z ulíc Jesenského, Mostová, Námestie Ľ. Štúra a Rázusovo nábrežie, a to v čase od 7:00 do 13:30. Ďalšia uzávera bude na Staromestskej ulici od 12:30 do 15:30, kde bude obojsmerne uzavrená premávka od Mosta SNP po Hodžovo námestie. „Zjazd bude umožnený z Mostu SNP v smere z Petržalky na Vajanského nábrežie a výjazd na Most SNP bude z nábrežia v smere do Petržalky,“ poznamenal hovorca. Od 16:30 do 18:00 bude čiastočne obmedzená doprava na diaľničnom obchvate v úseku pri Letisku M. R. Štefánika po križovatku diaľnic D2/D4. Obmedzenia budú aj v blízkosti hradu Devín a Bratislavského hradu. Hliadky dopravnej polície vodičov ale aj cyklistov vyzývajú k opatrnosti a rešpektovaniu pokynov policajtov.

Pridaj komentár