Dátum: 11. januára 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava sa stalo prvou mestskou divadelnou scénou

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) sa stalo prvou mestskou divadelnou scénou Bratislavy.

Ako informuje Dana Freyerová z DPOH, po sedemmesačnej prestávke, počas ktorej divadlo prechádzalo organizačnou zmenou, bude pre verejnosť dnes o 19.00 opäť otvorené pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte – Kopny! Buchny! Ric!. V novej dramaturgii nadviaže na program svojich pôvodných inscenácií, spolu s novými, ktoré uvedie počas najbližších sezón.

Historickú budovu DPOH, ktorá je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky, malo od roku 2010 na základe uznesenia Mestského zastupiteľstva Bratislavy v prenájme Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré popri svojej hlavnej činnosti zabezpečovalo aj prevádzku divadla. V máji 2022 schválili mestskí poslanci založenie DPOH ako neziskovej organizácie mesta. „Týmto rozhodnutím získala Bratislava mestskú činohernú scénu, ktorá bude plnohodnotne fungovať ako samostatná organizácia s perspektívou vlastného divadelného súboru,“ vysvetlila Freyerová.

Riaditeľkou divadla je Valeria Schulczová a umeleckým šéfom Gejza Dezorz. Správnu radu neziskovej organizácie zastupujú Jana Burianová, Gábor Grendel, Zuzana Hekel, Silvia Hroncová, Juraj Johanides, Miriam Kičiňová a Matúš Lupták. Prvou premiérou DPOH bude 31. januára autorská inscenácia FANTOMAS v réžii Valerie Schulczovej, ktorá je zároveň aj poslednou časťou trilógie z projektu Generácia Z.

Druhou premiérou divadla bude 25. marca inscenácia slovenského autora Agda Bavi Paina Pressburger Fight Club v réžii Gejzu Dezorza o významnom prešporskom rodákovi Imrichovi Lichtenfeldovi, zakladateľovi bojového umenia Krav maga. Okrem inscenácií trilógie Generácia Z Sused, ktorého nechcem, Krása nevídaná a FANTOMAS, uvidia diváci počas januára derniéru inscenácie Pravda v réžii Ľubomíra Vajdičku, hry Williama Shakespeara v podaní native speakrov, či obľúbené detské predstavenia Websterovci: Lili a ukradnutá sieť a Tri prasiatka.

Pridaj komentár