Dátum: 22. februára 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Divadlo Nová scéna: Sex pre pokročilých

„Som nesmierne rád, že do repertoáru divadla prichádza síce komorná, ale vtipná, inteligentná a zaujímavá komédia. Verím, že sa diváci pobavia a aj sa niečo o sebe dozvedia,“ týmito slovami uviedol dramaturg Svetozár Sprušanský premiéru novej hry Sex pre pokročilých, ktorú chce divadlo verejnosti ponúkať nielen v Bratislave, ale aj na zájazdoch.

Hneď na začiatok treba povedať, že za bombastickým názvom sa neskrýva žiadna vulgárnosť, ani štvrtá cenová skupina. Tvorcovia  a herci držia úroveň. Sex pre pokročilých je o kríze v partnerských vzťahoch. Hra kanadskej autorky Michele Riml je trpko smiešnou inventúrou dvadsaťpäťročného manželského života. Manželia Alica a Miky, ktorých na javisku stvárňujú Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský, sa ocitli v situácii, ktorú poznajú tisíce párov v ich veku – deti im vyleteli z rodinného hniezda, plamene ich vzájomnej lásky a vášne oslabli, oheň ich vzájomného súžitia vyhasol. Alica sa s týmto stavom nechce zmieriť, a preto prinúti Mikyho objednať na víkend luxusný hotelový apartmán a sama si kúpi príručku „Sex pre pokročilých“. Podľa jej jednotlivých lekcií a „cvičení“ sa snaží nájsť zmysel a novú náplň ich partnerského vzťahu. Stratenú cestu k sebe samým. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií.

Divadlo Nová scéna: Sex pre pokročilých

Pocit odcudzenia zažívajú mnohí

S ponukou inscenovať komédiu od kanadskej dramatičky Michele Riml ma oslovil dramaturg Svetozár Sprušanský. On je autorom myšlienky aj nápadu. Je to výborná komédia o vzťahoch. Je smiešna, ľahká a pritom preberá pomerne vážne témy. Inscenácia stojí na dvoch hercoch, na ich hereckých schopnostiach, životnom eláne a skúsenostiach. Takže mojou úlohou bolo ich spoznať, pochopiť a často len naviesť k tomu, čo sami dobre poznajú. Musím však povedať, že pocit odcudzenia, nudy a nepochopenia zažívame vo všetkých vzťahoch. Nielen v partnerských, ale aj v rodinných, vo vzťahoch s deťmi, s priateľmi. Takže nemal som vôbec pocit, že je to niečo, čo sa ma vôbec netýka,“ vysvetľuje režisér Michael Vyskočáni, ktorý v roku 2013 skončil odbor divadelnej réžie a dramaturgie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako režisér hosťoval v Divadle ASTORKA Korzo ´90, v Mestskom divadle Žilina, v Slovenskom komornom divadle Martin a na ďalších scénach.

Dôležitá je komunikácia

Hra Sex pre pokročilých je herecký koncert protagonistov súboru Divadla Nová scéna Lucie Vráblicovej a Pavla Topoľského. Pre Luciu to bola veľká herecká výzva, za ktorú je nesmierne vďačná: „Alica je žena ako mnohé z nás. Iniciatíva stráviť s manželom víkend v hotelovej izbe vyšla práve od nej. Pre mňa je obdivuhodná jej odvaha a odhodlanie, s akými sa vrhla do víkendového dobrodružstva. Alica mi len potvrdila, že najdôležitejšia vo vzťahu je komunikácia. Pretože množstvo nedorozumení vyplýva práve z toho, že ľudia spolu nie dostatočne, alebo vôbec nekomunikujú. Netýka sa to, samozrejme, len manželských párov, ale aj vzťahov medzi rodičmi a deťmi, medzi priateľmi i v zamestnaní. Mnohí sa vo vtipne napísaných dialógoch určite nájdu.“

Trefa do čierneho

Predstaviteľ Mikyho Pavol Topoľský označil komédiu za „trefu“ do čierneho. „Témou, štýlom a predovšetkým humorom. Jednoducho, hra sa mi zapáčila. Potešil som sa, že bude súčasťou repertoáru Divadla Nová scéna. Myslím si, že divákom môžeme ponúknuť ďalšiu kvalitnú komédiu, pri ktorej sa budú dobre cítiť a z divadla budú odchádzať spokojní,“ hovorí herec.

Kanadská dramatička Michele Riml (1967) má na konte pätnásť úspešných hier uvádzaných v Kanade aj v zahraničí. Komédia Sex pre pokročilých (Sexy Loundry) patrí medzi jej najúspešnejšie a najčastejšie uvádzané, preložili ju do desiatich jazykov.


Spracovala: VIERA MAŠLEJOVÁ

Pridaj komentár