Dátum: 17. decembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Developer Nového Istropolisu je otvorený diskusii o Národnom kultúrnom a kongresovom centre

Immocap reaguje na vyjadrenia konkurencie v súvislosti s výberom najvýhodnejšieho projektu pre vznik NKKC.

Developer Nového Istropolisu na Trnavskom mýte v Bratislave je otvorený diskusii o Národnom kultúrnom a kongresovom centre (NKKC). Reaguje tak na vyjadrenia konkurencie v súvislosti s výberom najvýhodnejšieho projektu pre vznik NKKC. Podľa zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti, ktorú dalo vypracovať Občianske združenie (OZ) NKKC, by malo centrum vzniknúť práve v Novom Istropolise, voči čomu sa ohradili zvyšní dvaja konkurenční investori – spoločnosť Incheba a JTRE. Tí považujú proces výberu za netransparentný. Výhodnosť projektu potvrdil aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), výsledky štúdie však spochybnil minister financií Igor Matovič.

Immocap považuje svoj projekt na základe verejne dostupných informácií za najlepší a najreálnejší pre vznik NKKC. „Od roku 2017, keď sme kúpili budovu Domu odborov, opakujeme náš zámer priniesť Bratislave modernú kultúrno-spoločenskú sálu. Aj z toho dôvodu sme zrealizovali jednu z najväčších medzinárodných architektonických súťaží na Slovensku,“ uvádza CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko. „Ohradzujeme sa voči tvrdeniam konkurencie, ktorá nebola v posudzovaní ÚHP úspešná a ktorá sa namiesto odborného a detailného predstavenia svojich riešení uchyľuje k nepodloženým útokom. Sme pripravení kedykoľvek verejne a transparentne prezentovať pripravenosť a kvalitu nášho projektu, tak, ako sme to urobili v prípade prieskumu trhu,“ dodáva.Výstavba kultúrno-kongresového centra je podľa Šramka veľmi náročný projekt, na ktorom dlhodobo a detailne pracujú s domácimi aj zahraničnými odborníkmi. „Ponúkli sme spolufinancovanie NKKC vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 milióna eur, vrátane poskytnutia pozemku,“ poznamenal s tým, že pre úspešnú realizáciu projektu NKKC bude kľúčová spolupráca OZ NKKC, štátu, mesta a developera. „Sme pripravení diskutovať s vládou, ministerstvom financií a OZ NKKC o najlepšom možnom riešení, a aj v prípade, ak padne rozhodnutie o inom variante poskytnutia dotácie, budeme si za svojím projektom stáť a ponúkať ho naďalej s cieľom povýšiť kultúru v Novom Istropolise,“ uzavrel Šramko.

Vo finále rozhodovali o najvhodnejšom kandidátovi pre vznik NKKC medzi tromi uchádzačmi. Prvým bol Nový Istopolis od spoločnosti Immocap, druhým projekt v areáli výstaviska Incheba, tretím adeptom bol projekt v Novom Lide od spoločnosti JTRE. Investičné náklady projektu NKKC závisia najmä od rozsahu a štandardu centra. Návrh počíta so 104,4 mil. eur, pričom OZ NKKC žiada vládu o štátnu pomoc vo výške 60,5 mil. eur.

Pridaj komentár