Dátum: 4. júla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Slávnostná imatrikulácia študentov 22. ročníka Detskej univerzity Komenského

Detská univerzita Komenského bude aj tento rok ponúkať deťom počas dvoch letných mesiacov prednášky na rôzne témy. Prvá sa uskutočnila 3 júla 2024 a zároveň sa v tento deň konala aj slávnostná imatrikulácia. Tento rok prichádza DUK aj s jednou novinkou, čo umožní vzdelávať sa väčšiemu počtu detí.

Čo je Detská univerzita Komenského?

Čo je Detská univerzita Komenského?
Atmosféra počas slávnostnej imatrikulácie študentov 22. ročníka Detskej Univerzity Komenského (UK) 2024 v Aule UK. Bratislava, 3. júl 2024. Foto: SITA/Milan Illík

Detská univerzita Komenského (DUK) vznikla v roku 2003 v Divadle Aréna v Bratislave. Inšpirovaná bola inými detskými univerzitami v Európe avšak narozdiel od nich je unikátna v tom, že vznikla vrámci divadla a jej program si organizuje divadlo samo. Jej cieľom je poskytnúť hlbšie vzdelávanie a rozširovanie vedomostí školopovinných detí, najmä vo veku od 9 do 14 rokov. Realizátorom tohto projektu je riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. DUK dokonca získala rôzne ocenenia ako napríklad Zlatá medaila Univerzity Komenského pre Juraja Kukuru za rok 2017, Cena Nadácie Orange za rok 2011 a Cena humanitnej rady za rok 2005.22. ročník aj s jednou novinkou

Na Detskej univerzite Komenského môžu študovať deti vo veku 9 až 14 rokov. Tento rok sa však DUK rozhodla na podnet bývalých absolventov zvýšiť vek na 17 rokov. Tým bolo ľúto, že už nemôžu počas leta študovať. Tento rok je pre študentov pripravených 8 prednášok, ktorých témy boli inšpirované nápadmi od bývalých absolventov. Študenti sa tak môžu dozvedieť napríklad: „Prečo má naša planéta horúčku?“, „Prečo by sme mali hovoriť o šikane?“, „Prečo mozog starne rýchlejšie, keď jeme hamburgery?“, ale aj „Prečo sa Slovensko stalo členom Európskej únie?“. Okrem štúdia sa môžu deti tešiť aj na worskshopy, štvordňový pobyt na Planinke, návšteva Energolandu v Mochovciach, výlet loďou za umením do múzea Danubiana, exkurziu v rádiu a mnohé ďalšie.

V utorok 3 júla 2024 sa konala slávnostná imatrikulácia študentov 22. ročníka Detskej univerzity Komenského a po jej skončení si študenti vypočuli prvú prednášku na tému: „Prečo výtvarné umenie robí náš svet lepším?″, ktorú predniesla doc. Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Fotografie z imatrikulácie si môžete pozrieť nižšie.

Viac informácií o DUK nájdete TU.

Pridaj komentár