Dátum: 9. apríla 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Daň z nehnuteľností je možné aj tento rok zaplatiť online

Daň z nehnuteľností je možné v Bratislave aj tento rok zaplatiť elektronicky a vyhnúť sa tak návšteve pošty. Ako informuje hovorca hlavného mesta Peter Bubla, záujemcovia o platbu dane online sa musia zaregistrovať do 17. apríla v Bratislavskom konte. Začiatkom apríla bolo podľa neho v mestskom konte zaregistrovaných už viac ako 29-tisíc používateľov.

Bratislava ako prvá samospráva na Slovensku zaviedla platenie dane z nehnuteľností bez nutnosti návštevy pošty. „Sami sme iniciovali zmenu zákona spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Ministerstvom financií s dopadom na celé Slovensko,“ poznamenal Bubla s tým, že v zmysle novely zákona mesto sprocesovalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým ustanovuje podrobnosti pri elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb.

Daň z nehnuteľností je možné aj tento rok zaplatiť online

„Pokiaľ by platilo 150-tisíc obyvateľov daň z nehnuteľností len digitálne, ročne by sme ušetrili viac ako 2,2 tony papiera,“ skonštatoval s tým, že v Bratislave je 210-tisíc daňovníkov – fyzických osôb, ktoré platia každý rok daň z nehnuteľností. Bratislavské konto vytvoril magistrátny tím oddelenia inovácií a digitálnych služieb. Konto postupne združuje rôzne elektronické služby a žiadosti mesta.

Informácie o dani z nehnuteľností budú v kontách pribúdať od 29. apríla. Následne je potrebné daň v plnej sume uhradiť do 14. mája. Ak bude takýmto spôsobom daň uhradená, mesto už nebude posielať daňovníkom žiadne papiere navyše – rozhodnutie poštou ani žltý lístok na poštu. Momentálne sa v Bratislavskom konte nachádza najmä služba online platby dane z nehnuteľností a zoskupené služby mestských organizácií.

Pridaj komentár